Yahoo Web Search

 1. Suedia - Wikipedia

  ro.wikipedia.org › wiki › Suedia

  Suedia. Suedia (în suedeză Sverige; pronunție suedeză: /ˈsvɛːrjɛ/) sau Regatul Suediei ( Konungariket Sverige) este un stat în Europa de Nord, situat în partea estică a peninsulei Scandinave, la țărmurile Mării Baltice (Golful Botnic). Cuprinde și numeroase insule din Marea Baltică ( Gotland, Öland ș.a.). Are frontiera comună ...

 2. Suedia - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Suedia

  Suedia, (Suedisht: Sverige) zyrtarisht Mbretëria e Suedisë (Suedisht: Konungariket Sverige), është një shtet skandinav në pjesën veriore të Evropës.Suedia kufizohet me Norvegjinë në perëndim dhe Finlandën në lindje dhe është e lidhur me Danimarkën nëpërmjet urës mbi ngushticën Öresund.

 3. Suedia gens - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Suedia_gens

  Suedia Doris, a freedwoman who, together with Quintus Suedius Communis, probably her husband, dedicated a tomb at Firmum Picenum, dating from the first half of the first century, for their freedman, Syrus, aged eighteen. Another inscription records an offering made by Doris to the gods.

 4. Suedia - Wikipedia

  nov.wikipedia.org › wiki › Suedia

  Suedia es lande de nordi Europa. Suedia ha bordes kun Norvegia, Finlande e Dania. Suedia ha populatione de 10 millione habitantes (2017). Suedia es nondependanti regia depos 1523, e anke in tempes ante. Depos 1995 Suedia es membre del Europan Unione.

 5. Portal:Suedia - Wikipedia

  ro.wikipedia.org › wiki › Portal:Suedia

  Suedia. Suedia ( suedeză Sverige) sau Regatul Suediei ( Konungariket Sverige) este un stat în Europa de Nord, situat în partea estică a peninsulei Scandinave, la țărmurile Mării Baltice (Golful Botnic). Cuprinde și numeroase insule din Marea Baltică ( Gotland, Öland ș.a.). Are frontiera comună cu Norvegia la nord-vest (1619 km de ...

 6. Suedia - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org › wiki › Suedia

  Suedia Europar Batasuneko burdin, berun, zilar eta urre ekoizle nagusia da. Aberatsa da baliabide hidraulikoei dagokionez, eta bertan sortzen da elektrizatearen % 47. Azken urteetan, industria tradizionalez gainera (burdina eta zura), gero eta garrantzi handiagoa hartu dute eraikuntza mekanikoek eta goi mailako teknologiak.

 7. Sweden - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Sweden

  Kingdom of Sweden Konungariket Sverige (Swedish) Flag Coat of arms Motto: (royal) "För Sverige – i tiden" [a] "For Sweden – With the Times" Anthem: Du gamla, Du fria [b] Royal anthem: Kungssången Song of the King Show globe Show map of Europe Location of Sweden (dark green) – in Europe (green & dark grey) – in the European Union (green) – [Legend] Capital and largest city Stockholm ...

 8. Suedia - Wiktionary

  en.wiktionary.org › wiki › Suedia

  Albanian: ·Sweden (Scandinavian country)··Sweden (a country in Europe)

 9. Susedia (seriál) – Wikipédia

  sk.wikipedia.org › wiki › Susedia_(seriál)

  Susedia (seriál) Susedia sú slovenský televízny sitkom. Prvá séria sa natáčala v priestoroch Domu kultúry Dúbravka v Bratislave, druhá a tretia v štúdiu na bratislavskej Kolibe, od štvrtej série sa nakrúca v Ateliéroch NAD v bratislavskom Ružinove. Vysielal sa od jesene 2006, najprv každý pondelok o 21:00 na TV Markíza.

 10. Suedia | Kosova Wiki | Fandom

  kosova.wikia.org › wiki › Suedia

  Template:KUTIASuedia Suedia është monarki kushtetuese në Evropën veriore. Shteti kufizohet me Norvegjinë në perëndim, Finlandën në veri-lindje dhe me Danimarkën në jug-perëndim nëpërmjet Oresundit. Suedia është e vendosur në gadishullin Skandinav në Evropë dhe bënë pjesë në vendet nordike. 1 Historia 2 Politika 3 Njësitë administrative 4 Gjeografia 5 Ekonomia 6 ...

 11. People also search for