Yahoo Web Search

  1. About 190,000 search results

  1. Unitary Method (Types, Formula & Problems) Direct Variation Inverse Variation The method is used for evaluating the price of a good. It is used to find the time taken by a vehicle or a person to cover some distance in an hour. It is used in business to determine profit and loss. 12 workers finish a job in 20 hours.

    • Introduction to Unitary Method
    • Steps to Use Unitary Method
    • Types of Unitary Method
    • Uses of Unitary Method
    • Use of Unitary Method in Ratio and Proportion
    • Things to Remember

    [Click Here for Sample Questions] Procedure of finding value of single unit by using value of multiple units and then finding value of multiple units using value of single units is referred to as Unitary Method. Recognizing values and units is important while using unitary method to solve a problem. For example: If 3 pencils cost 9 rupees, how much...

    Unitary method has two steps. It includes using division andmultiplication. Let us take an example for better understanding. Suppose 5 notebooks cost 150 rupees. How much will 7 notebooks cost? Let us first note the information we have. We know that 5 notebooks cost 150 rupees. Step 1:First, we have to find cost of one notebook. We can do that by d...

    [Click Here for Sample Questions] There are 2 variations of unitary method: Direct Variation and Indirect Variation.

    Unitary method has many practical applications in different areas ranging from price, distance, speed, time etc. Some of the most common applications of unitary method are: 1. Profit and loss in business is determined using unitary method. 2. Price of a good can be evaluated using this method. 3. It helps in finding the number of people needed to f...

    Unitary method is also used to find the ratio of one quantity in relation to another. For example: Income of Rakesh is 12000 per month and yearly income of Mahesh is 191520. They spend a total of 9960 every month; find the ratio of their savings using the unitary method. Savings of Rakesh per month = 12000 – 9960 = 2040 Rupees Yearly income of Mahe...

    Unitary method is the process of finding the value of single unit by using value of multiple units and then finding the value of multiple units using value of single units.
    There are 2 variations of unitary method: Direct Variation and Indirect Variation.
    When increase or decrease in one quantity leads to increase or decrease (respectively) in another quantity, it is direct variation.
    When there in an increase in value of one quantity, the value of another quantity decreases. When there is a decrease in value of one quantity, the value of another quantity increases. This is indi...
  2. People also ask

    What is unitary method in maths?

    How to solve the unknown using the unitary method?

    What is the difference between direct variation and unitary method?

    What is a unitary ratio in math?

    • Rohan buys 1 dozen bananas for 60 rs. Then what is the cost of single banana. And what is the cost of 18 bananas. Ans: Here, 1 dozen bananas means 12 bananas.
    • Rima working in IT company and she get yearly 5 lakh package. What is her monthly payment? Ans: The one year has total months 12. Hence, 12 months = 4,00,000.
    • If the cost of 7 apple is 140. Then what is the cost of 12 apple? Ans: Here, cost of 7 apple = 140. Cost of one apple = 140/7 = 20. Hence, the cost of 12 apple = 12*20 = 240.
    • Sachin went to book shop and taken 7 copies of science book for his classmates also. He had given 560 Rs to shopkeeper. Then how much rupees will he receive from his each friend.
    • Ratio Proportion and Unitary Method
    • Types of Unitary Method
    • Direct Variation
    • Indirect Variation
    • Unitary Method For Time and Work
    • Unitary Method Questions
    • Worksheet on Word Problems on Unitary Method
    • Real-Life Applications of Unitary Method
    • Solved Examples – Unitary Method Formula
    • Summary

    We use the unitary method to find the ratio of one quantity with respect to another quantity. To understand the concept of the unitary method formula in ratio and proportion, let us take an example. Example: Akash’s income is \\(₹20000\\) per month, and that of Arjun is \\(₹360000\\) per annum. If the monthly expenditure of each of them is \\(₹10000\\) p...

    In the unitary method, the value of a unit quantity is found first to calculate the value of the different number of units. It has two types of variations. 1. Direct Variation 2. Inverse Variation Practice Exam Questions

    In the direct variation, an increase in one quantity will cause an increase in another quantity; similarly, a decrease in one quantity will cause a decrease in another quantity. For instance, if the number of goods increases, their cost also increases. Also, the amount of work done by one person will be less than the amount of work done by a group ...

    It is the inverse of direct variation. Similar to inversely proportional. If the value of one quantity increases, then the value of another quantity decreases. For example, if we increase the speed, then we can cover the distance in less time. So, with an increase in speed, the time will decrease.

    Let’s take an example to understand the unitary method formula for time and work. \\(“A”\\) finishes his job in \\(15\\) days, while \\(“B”\\) takes \\(10\\) days. In how many days will the same job be done if they work together? If \\(A\\) takes \\(15\\) days to finish his job then, \\(A’\\)s \\(1\\) day of job \\(= \\frac{1}{{15}}\\) Similarly, \\(B’\\)s \\(1\\) day of...

    \\(10\\) workers finish a job in \\(20\\) hours. How many workers are required to finish the same work in \\(15\\) hours?
    If the annual rent of a house is \\(₹294000\\), calculate the rent of \\(8\\) months.
    If \\(85\\) pages weigh \\(17\\,{\\rm{g}},\\) calculate the weight of \\(180\\) pages.
    If \\(5\\) buses can carry \\(300\\) people, find out the total number of people which \\(8\\) buses can carry.

    Word problems on the unitary method formula with the combination of questions on direct and indirect variation. 1.\\(6\\) farmers harvest the crops in the field in \\(10\\) hours. How many workers are required to do the same amount of work in \\(18\\) hours? 2.\\(3\\) men or \\(2\\) women can earn \\($192\\) in a day. Find the earning of \\(7\\) men and \\(5\\) wo...

    The unitary method is very much helpful in solving various problems that we come across in our day-to-day life. Some of the real-life applications of the unitary method are: 1. To find the speed of a vehicle for a given distance, if the speed and distance are given in different quantities. 2. To find the number of men required to complete a given a...

    (Includes Unitary Method Problems and Unitary Method Questions for Competitive Exams) Q.1. Rupali can type \\(540\\) words in \\(30\\) minutes. How many words will she able to type in \\(20\\) minutes with the same efficiency? Ans: Number of words typed in \\(30\\,\\min = 540.\\) The number of words typed in \\(1\\;{\\rm{min}} = \\frac{{540}}{{30}} = 18\\) Theref...

    Unitary method in maths is a method by which we can find the value of one unit from the value of many units and the value of many units from the value of one unit. It is a method that we use for the majority of the calculations in Mathematics. You will find this method helpful while solving problems on ratio and proportion, geometry, algebra etc. H...

  3. This method generally involves finding the value of a unit in the given terms, using which the value of the given quantity of units can be calculated. The following example will help you understand the terms ‘unit’ and ‘value’. You buy 7 juicy apples from your local grocery shop. The shopkeeper puts up an offer of purchasing 10 apples ...

  1. People also search for