Yahoo Web Search

Search results

  1. Język włoski (wł. lingua italiana, italiano / i t a ˈ l j a n o /) – język romański objęty statusem urzędowego we Włoszech, San Marino, Watykanie (obok łaciny), Szwajcarii (obok francuskiego, niemieckiego i romansz), Monako (obok francuskiego i monegaskiego) oraz na Istrii, należącej do Chorwacji i Słowenii.

  2. Język włoski (wł. lingua italiana, italiano) należy do wielkiej rodziny języków indoeuropejskich, z której wywodzą się języki germańskie, celtyckie, italskie, helleńskie, bałtosłowiańskie, indoirańskie. Dały one początek współczesnym grupom językowym.

    • Język włoski wikipedia1
    • Język włoski wikipedia2
    • Język włoski wikipedia3
    • Język włoski wikipedia4
    • Język włoski wikipedia5
  3. Zazwyczaj stosuje się podwójną negację w zdaniu (przed czasownikiem może występować jedno przeczenie), np. Non vedo nessuno. – Nie widzę nikogo. W języku włoskim są dwa rodzaje – męski i żeński oraz dwie liczby – pojedyncza i mnoga. Występują 4 tryby. Dużą rolę odgrywają przyimki.

  4. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm. Podstawę etniczną stanowią dawne plemiona italskie, zamieszkujące Półwysep Apeniński. Na przestrzeni dziejów przemieszały się one z ludnością pochodzenia etruskiego, liguryjskiego, weneckiego, celtyckiego, greckiego i semickiego.

  5. Język włoski – język romański objęty statusem urzędowego we Włoszech, San Marino, Watykanie, Szwajcarii, Monako oraz na Istrii, należącej do Chorwacji i Słowenii. W pewnym stopniu używany również we Francji i na Malcie.

  6. Język włoski (wł. lingua italiana, italiano) – język romański italodalmatyński, mówi się nim we Włoszech, Szwajcarii, San Marino, Watykanie i na Istrii oraz w koloniach włoskich. Jest bardzo podobny do języka hiszpańskiego, oraz do rumuńskiego. Mówi nim około 80-125 mln. osób.

  7. People also ask

  8. Włoski jest językiem urzędowym we Włoszech, jednym z języków urzędowych UE oraz językiem mniejszości w dwóch innych krajach UE. Jest to jeden z największych języków Unii, obok niemieckiego, angielskiego i francuskiego.