Yahoo Web Search

 1. About 2,140,000,000 search results

 1. sq.wikipedia.org › wiki › 14061406 - Wikipedia

  shqip. Lexo; Redakto; Redakto nëpërmjet kodit; Shihni historikun; Më shumë ... Mbi vitin 1406. Ngjarje Lindje Vdekje. Kjo faqe është redaktuar për herë te ...

 2. Wikipedia Shqip është versioni shqip i Wikipedia-s, enciklopedisë së lirë. Ajo filloi më 12 tetor 2003 dhe sot përmban 84.185 artikuj . Wikipedia shqip e ka vendin e 75-të [1] sipas listës së Wikipedia-ve.

 3. ku.wikipedia.org › wiki › 14061406 - Wîkîpediya

  Pages for logged out editors learn more

 4. The Battle of Nakhchivan was fought between Kara Koyunlu under their Bey, Qara Yusuf and the Timurid Empire under the leadership of Timur 's grandson Abu Bakr ibn Miran Shah, for control of Azerbaijan on October 14, 1406. [1] Qara Yusuf decisively defeated the Timurids in this battle and took over Tabriz, the capital of the region.

  • Qara Qoyunlu victory
 5. This category has the following 8 subcategories, out of 8 total. 1406 by country ‎ (4 C, 1 P)

 6. wa.wikipedia.org › wiki › 14061406 — Wikipedia

  1406. Cisse pådje ci n' est co k' on djermon, dj' ô bén k' el pådje est djusse sibåtcheye, eyet co trop tene ; et s' divreut ele ecråxhî ene miete. Si vos avoz des cnoxhances so ç' sudjet ci, vos nos ploz aidî, clitchîz sol loyén « candjî l' pådje » po radjouter des informåcions. Cisse pådje chal c' est po çou k' s' a passé e ...

 7. smn.wikipedia.org › wiki › 14061406 - Wikipedia

  Čyeti-iveh: 1200-loho · 1300-loho · 1400-loho · 1500-loho · 1600-loho: Iheloveh

 1. People also search for