Yahoo Web Search

 1. About 4,480,000 search results
 1. en.wikipedia.org › wiki › 576i576i - Wikipedia

  576i is a standard-definition video mode originally used for terrestrial television in most countries of the world where the utility frequency for electric power distribution is 50 Hz. Because of its close association with the colour encoding system, it is often referred to as simply PAL , PAL/ SECAM or SECAM when compared to its 60 Hz ...

 2. ro.wikipedia.org › wiki › 576i576i - Wikipedia

  576i este un mod video cu definiție standard folosit inițial pentru televiziunea difuzată în majoritatea țărilor lumii în care frecvența utilității pentru distribuția energiei electrice este de 50 Hz. Din cauza asocierii sale strânse cu sistemul de codificare culoare, este adesea menționată simplu ca PAL, PAL/SECAM sau SECAM, în ...

 3. People also ask

  What does 576i mean on TV?

  What is the field rate of 576i50?

  What is the aspect ratio of a 576 line?

  What is the difference between NTSC and 576i?

 4. 576i is a standard-definition video mode originally used for terrestrial television in most countries of the world where the utility frequency for electric power distribution is 50 Hz. Because of its close association with the colour encoding system, it is often referred to as simply PAL , PAL/ SECAM or SECAM when compared to its 60 Hz ...

 5. 576i bezeichnet digitale Videoauflösungen mit 576 sichtbaren Zeilen und Zeilensprungverfahren (interlaced).576i ist eine typische Auflösung für SDTV. Bei 50 Halbbildern pro Sekunde (576i25) besteht Kompatibilität mit den analogen 625/50-Systemen, d. h. allen PAL- und SECAM-Varianten außer PAL-M. Das Bildformat kann sowohl 4:3 als auch 16:9 betragen.

 6. en.wikipedia.org › wiki › 2017_in_film2017 in film - Wikipedia

  The film was the sixth highest-grossing film of 2017 at US$874 million, making it the 54th-highest-grossing film worldwide. [15] [16] [20] It is the first and only Chinese film ever to be included in the list of 100 all-time highest-grossing films worldwide.

 7. sq.wikipedia.org › wiki › FilmiFilmi - Wikipedia

  • Filmat Horror
  • Historia E Filmit
  • Kategorizimi Sipas moshës
  • E Drejta MBI Filmin Vendas
  • Shiko Edhe
  • Burim I të Dhënave
  • Faqe Interneti

  Ka shume filma nder te cilet ben pjese edhe kategoria e filmave horror, te cilet kane nje qellim te vecante per te percjelle nje ndjenje frike dhe ankthi te theksuar tek shikuesi, i cili gjate filmit perjeton ngjarjet sikur te ishte vete personazhi kryesor. Kjo ndjenje behet akoma me e vecante me faktin qe shikuesi gjithmone e di se cfare e pret personazhin, prandaj dhe pret ne ankth veprimin e tij (te drejte apo te gabuar). Ana pozitive e filmave horror është se shpeshhere fundi është i lumtur dhe verteton faktin se asnje nga ngjarjet e filmit nuk ekziston, duke neutralizuar edhe friken e madhe qe krijohet fillimisht. Keto lloj filmash kane filluar te prodhohen qe para shume vitesh, pra qe kur njerezit filluan te studionin ndjenjen e frikes. Mund te permendim disa filma horror si "I know what you did last summer" "I still know what you did last summer" "I will always know what you did last summer" "The town" "The strangers" "That honeymoon" "Eden Lake"etj. Filmi me i frikshem horro...

  Para vellezerve Lymier, babai i Motion Picture apo fotografise ne levizje ishte Louis Le Prince, i cili me vitin 1888 e xhiroi nje film te metrazhit te shkurter 2 seconda. Me nje kamer me 12 frame ne second i titulluar Roundhay Garden Scene.Shfaqja e pare filmike u be ne vitin 1895,nga vellezerit franceze Lymier. Ishte njera nga shpikjet me te medha te shekullit,por filmit te asaj kohe i mungonte zeri. U deshen shume vite eksperimente derisa ne vitin 1926,vellezerit Verner njoftuan lindjen e filmit te pare me ze. Ky film ishte Don Zhuani. Ne Paris ky film u dha neper kinema per rreth nje vit dhe solli rreth 8.5 milion franga te ardhura. Filmi Don Zhuani ishte i regjistruar me sistemin e zerit vitafon(ky sistem e regjistronte zerin ne pllaka gramafoni ne rruge elektromekanike). Ne vtin 1927 kompania filmike Fox Movies hodhi ne treg nje sistem te ri regjistrimi te quajtur Movieton. Me kete sistem,regjizori i mirenjohur francez Rene Cler beri filmat e pare te mirefillte me ze. Keto fil...

  Vepra filmike që për cak kanë publikun pa marrë parasysh moshën e tyre hynë në kategorin ‘A’ të veprave artistike. Filmat e prodhuar me qëllim shfaqjeje para publikut mosha e të cilëve është mbi 14 vjeçare hynë në kategorin ‘B’ ndërsa për ata që cakun e kanë shikuest mbi 18 vjeçë është kategoria ‘C’.

  E drejta mbi lëndën filmike trajtohet si lëndë arkivore publike për filmat vendas d.m.th të financuara nga Sigla QKK

  ^ QKK-Ligji për kinematografi, neni 2 Arkivuar30 qershor 2008 tek Wayback Machine, në internet prill 2007
  ^ a b LIGJI PËR KINEMATOGRAFINË Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar27 shtator 2007 tek Wayback Machine
  IMDb - IMDb
  Box Office Mojo - Box Office Mojo
 1. People also search for