Yahoo Web Search

  1. About 2,610,000 search results

  1. Arch Alfred Moore Jr. (April 16, 1923 – January 7, 2015) was an American lawyer and Republican politician from West Virginia. He began his political career as a state legislator in 1952.

  2. MOORE, Arch Alfred, Jr., (father of Shelley Moore Capito), a Representative from West Virginia; born in Moundsville, Marshall County, W. Va., April 16, 1923; attended, Lafayette College, Easton, Pa., 1943; B.A., West Virginia University, Morgantown, W. Va.,1948; L.L.B., West Virginia University, Morgantown, W. Va., 1951; lawyer, private practice; …

  3. Jan 8, 2015 · Arch A. Moore Jr., a charismatic populist who served six terms in Congress and three terms as governor of West Virginia before being convicted in 1990 on widespread corruption charges and having...

  4. May 24, 2018 · Arch Alfred Moore, Jr. (April 16, 1923 – January 7, 2015) was an American lawyer, convicted felon and Republican politician from West Virginia. He began his political career as a state legislator in 1952. He was elected the 28th and 30th Governor of West Virginia from 1969 until 1977 and again from 1985 until 1989.

    • April 16, 1923
    • January 7, 2015
  5. Arch Alfred Moore Jr. served three terms as Governor of West Virginia (1969-1977, 1985-1989). He was an unsuccessful candidate for reelection for governor in 1988. Previously, he was elected as a Republican to five terms in the United States House of Representatives, serving from January 3, 1957-January 3, 1969.

  6. Jul 11, 1990 · Former three-term Gov. Arch A. Moore Jr., convicted of corruption and characterized as remorseless by prosecutors, was sentenced Tuesday to five years and 10 months in prison and fined $170,000.

  7. ARCH A. MOORE JR. was born in Moundsville, West Virginia. A recipient of the Bronze Star and the Purple Heart, Governor Moore is a World War II U.S. Army veteran. He received his bachelor’s degree in 1948 and a law degree in 1951 from West Virginia University. He was elected to the West Virginia House of Delegates in 1952.