Yahoo Web Search

 1. Kościan - Wikipedia

  pl.wikipedia.org › wiki › pl:Kościan

  Kościan powstał przy przeprawie przez bagna rzeki Obry przez którą biegła droga handlowa ze Śląska do Poznania.Osada po raz pierwszy wspomniana w 1140 kiedy po śmierci Bolesława Krzywoustego Śląsk oraz Wielkopolskę najechał książę czeski Sobiesław I Przemyślida, który chciał zbudować w miejscu obecnego Kościana wysunięty na północ zamek obronny dla ochrony swoich zdobyczy.

 2. Lwów - Wikipedia

  pl.wikipedia.org › wiki › Lwów

  Był obok Krakowa, Poznania, Warszawy i Wilna miastem uniwersyteckim – jednym z głównych ośrodków nauki i kultury polskiej. Lwów był także głównym ośrodkiem kulturalno-politycznym Ukraińców w Rzeczypospolitej, a także ośrodkiem ukraińskiej konspiracji [45] .

  • 1356
  • lwowski
 3. Wschowa - Wikipedia

  pl.wikipedia.org › wiki › pl:Wschowa

  Wschowa została zdobyta przez Armię Czerwoną w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1945. Wkrótce, po 152 latach przerwy, miasto ponownie weszło w skład państwa polskiego, a niemieccy mieszkańcy miasta zostali wysiedleni za Odrę. W latach 1945–54 siedziba wiejskich gmin Wschowa-Południe i Wschowa-Północ. W latach 1999–2001 miasto ...

 4. Stargard - Wikipedia

  pl.wikipedia.org › wiki › pl:Stargard_Szczeciński

  Stargard (tuż po II wojnie światowej Starogród, w latach 1950–2015 Stargard Szczeciński, łac. Stargardia, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna) – miasto w Polsce w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu stargardzkiego, położone na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną.

 5. Zielona Góra - Wikipedia

  pl.wikipedia.org › wiki › Zielona Góra

  Zielona Góra (wymowa i; łac. Thalloris, Prasia Elysiorum, niem. Grünberg in Schlesien, cz. Zelená Hora, potocznie również Winny Gród) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, największe miasto woj. lubuskiego, siedziba organów samorządu województwa, marszałka i zarządu województwa lubuskiego i Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz jednostek im podporządkowanych oraz ...

  • XIII wiek
  • Polska