Yahoo Web Search

 1. Anchiale - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Anchiale

  Anchiale (Ancient Greek: Ἀγχιάλη) or Anchialeia was a historic city of ancient Cilicia now a part of modern Mersin, Turkey. It was inhabited during the Hellenistic , Roman , and Byzantine eras.

 2. Anchiale (mythology) - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Anchiale_(mythology)

  Anchiale, a Cretan nymph, who gave birth to the metalworking Idaean Dactyls in the Dictaean cave. She was also seen as a Titan goddess and perhaps represented the warmth of fire. She was the wife of Hecaterus. Anchiale, according to Servius, was the mother of Oaxes by Apollo. Notes

 3. Anchiale maculata - Wikipedia

  war.wikipedia.org › wiki › Anchiale_maculata

  An Anchiale maculata in uska species han Insecta nga syahan ginhulagway ni Olivier hadton 1792. An Anchiale maculata in nahilalakip ha genus nga Anchiale , ngan familia nga Phasmatidae . [33] [34] Waray hini subspecies nga nakalista.

 4. Wikipedia shqip - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Wikipedia_shqip

  Wikipedia Shqip është versioni shqip i Wikipedia-s, enciklopedisë së lirë. Ajo filloi më 12 tetor 2003 dhe sot përmban 79.920 artikuj.Wikipedia shqip e ka vendin e 72-të sipas listës së Wikipedia-ve.

 5. Wikipedia

  www.wikipedia.org

  Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation.

 6. Kilikia - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Kilikia

  Në mbishkrimet asiriane banorët e Kilikisë hasen si Hilikku, dhe në gjysmën e hershme të mijëvjeçarit Kilikia ishte një nga katër fuqitë kryesore të Azisë perëndimore. Qytetet kryesore ishin: Tarzu (Tars), Ingira (Anchiale), Danuna-Adana, Pahri (ndoshta Mopsuestia), Kundu (Kyinda, pastaj Anazarbus) dhe Karatepe.

 7. Wikipedia - Apps on Google Play

  play.google.com › store › apps

  Wikipedia is the encyclopedia that anyone can edit. Articles on Wikipedia are freely licensed and the app code is 100% open source. The heart and soul of Wikipedia is a community of people working to bring you unlimited access to free, reliable and neutral information. 2. No ads Wikipedia is a place to learn, not a place for advertising.

 8. Manisa - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Manisa

  This article is written like a personal reflection, personal essay, or argumentative essay that states a Wikipedia editor's personal feelings or presents an original argument about a topic. Please help improve it by rewriting it in an encyclopedic style. (December 2018) (Learn how and when to remove this template message)

 9. Uiliam Shekspir - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Uiliam_Shekspir

  William Shakespeare (shqiptimi: Uiljëm Sheikspië, në letërsinë shqipe i njohur si Uiliam Shekspir) ishte një dramaturg anglez që lindi më 23 prill 1564 në Stratford mbi Avon dhe vdiq më 23 prill 1616 në po të njëjtin qytet.

 10. COVID-19 - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › COVID-19

  Sëmundja koronavirus 2019 (COVID-19) është një sëmundje infektive e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Sëmundja është përhapur globalisht që nga viti 2019, duke rezultuar në pandeminë e koronavirusit 2019-2020.

 11. People also search for