Yahoo Web Search

 1. Bosnía og Hersegóvína - Wikipedia, frjálsa alfræðiritið

  is.wikipedia.org › wiki › Bosnía_og_Hersegóvína

  Í byrjun 20. aldar þegar Austurríki-Ungverjaland innlimaði Bosníu, voru hrottalegir glæpir framkvæmdir á Serbum af Austurríkismönnum, Króötum og Bosníu-Múslimum, sem sáu Austurríkismenn sem sína bandamenn.

 2. Bosnia-Herzegovina - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org › wiki › Bosnia-Herzegovina

  Geografia Mugak. Bosnia-Herzegovina hego-ekialdeko Europan dago, Balkanen mendebaldean, ipar latitudeko 42° eta 46° artean, eta ekialdeko longitudeko 15° eta 20° artean. . Iparraldean, mendebaldean eta hego-mendebaldean 956 kilometroko muga du Kroaziarekin, ekialdean 345 kilometrokoa Serbiarekin, eta hego-ekialdean 242 kilometrokoa Montenegrorekin; hegoaldean 20 kilometroko itsasertza du ...

 3. Bosniako Serbiar Errepublika - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org › wiki › Bosniako_Serbiar_Errepublika

  Bosniako Serbiar Errepublika (serbieraz: Република Српска; bosnieraz: Republika Srpska) Bosnia-Herzegovinako errepublika federala osatzen duten bi entitate politikoetako bat da, Bosnia-Herzegovinako Federazioarekin batera.

 4. Bosnia - Wikipǣdia, sēo frēo wīsdōmbōc

  ang.wikipedia.org › wiki › Bosnia

  Bosnia is micel land in Illyice se is nū se norþdæl þæs rīce be naman Bosnia and Herzegofina: Bosnia eahta dālas in tiene in swlycum rīce and his sūðdæl is Herzegovina. Bosnie mæste burg is Saragefo , so is þæs landes hēafodstōl.

 5. Sarajevo - Wikipedia

  sco.wikipedia.org › wiki › Sarajevo

  Sarajevo (Serbian Cyrillic: Сарајево) is the caipital an lairgest ceety o Bosnie an Herzegovinae, 310,605 fowk in the fower municipalities that make up the ceety proper, an a metro aurie population of 436,572 fowk in the Sarajevo Canton (2010).

 6. Historia e Bosnjës - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Historia_e_Bosnjës

  Bosnja dhe Hercegovina është njëri nga vendet historike në Evropë, me histori pothuajse të pandërprerë si një njësi gjeopolitike që nga Mesjeta e deri më sot. . Ndërmjet viteve 1180 dhe 1463 ajo ishte një mbretëri e pavarur; nga viti 1580 deri në vitin 1878 ishte një "Ejalet" në kuadër të Perandorisë Osmane); nga viti 1878 deri në vitin 1918 ishte brenda Perandorisë ...

 7. Bosnian language - Simple English Wikipedia, the free ...

  simple.wikipedia.org › wiki › Bosnian_language

  Bosnian is language of Bosniaks, spoken mainly in Bosnia and Herzegovina, and in the surrounding countries of Europe. References This page was last changed on 16 ...

 8. Kisha Bosnjane - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Kisha_Bosnjane

  Kisha Mesjetare e Bosnjës ose Kisha Bosnjane (Bosnjane: Crkva bosanska/Црква босанска, Latinisht: Ecclesia bosniensis, Eng:Bosnian Church,) quhej Kisha e Krishterë në Bosnjën Mesjetare e cila ishte e pavarur dhe konsiderohej heretike si nga Kisha Katolike ashtu edhe nga Kisha Ortodokse.

 9. Bosnia (wilayah) - Wikipedia bahasa Indonesia, ensiklopedia bebas

  id.wikipedia.org › wiki › Bosnia_(wilayah)

  Secara historis dan geografis, wilayah yang disebut Bosnia (Bosna; Sirilik: Босна) terletak di Alpen Dinaric, terbentang dari perbatasan selatan Panonia dengan sungai Sava dan Drina menandai perbatasan utara dan timurnya. Wilayah selatan dan Mediterania negara Bosnia dan Herzegovina adalah wilayah Herzegovina.

 10. Perandoria Mongole - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Perandoria_Mongole

  Perandoria Mongole (Mongolisht: ikh Mongol uls) ishte perandori e themeluar nga Xhingis Hani në vitin 1206 dhe do të zgjas deri më vitin 1368. Perandoria ishte në ngritje prej themelimit të saj deri me vdekjen Kublai Kanit në vitin 1294, ndërsa pas vdekjes së tij gradualisht do të bie fuqia e saj botërore.

 11. People also search for