Yahoo Web Search

 1. Bosnia-Herzegovina - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org › wiki › Bosnia-Herzegovina

  Geografia Mugak. Bosnia-Herzegovina hego-ekialdeko Europan dago, Balkanen mendebaldean, ipar latitudeko 42° eta 46° artean, eta ekialdeko longitudeko 15° eta 20° artean. . Iparraldean, mendebaldean eta hego-mendebaldean 956 kilometroko muga du Kroaziarekin, ekialdean 345 kilometrokoa Serbiarekin, eta hego-ekialdean 242 kilometrokoa Montenegrorekin; hegoaldean 20 kilometroko itsasertza du ...

 2. Bosniako Serbiar Errepublika - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org › wiki › Bosniako_Serbiar_Errepublika

  Bosniako Serbiar Errepublika (serbieraz: Република Српска; bosnieraz: Republika Srpska) Bosnia-Herzegovinako errepublika federala osatzen duten bi entitate politikoetako bat da, Bosnia-Herzegovinako Federazioarekin batera.

 3. Historia e Bosnjës - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Historia_e_Bosnjës

  Bosnja dhe Hercegovina është njëri nga vendet historike në Evropë, me histori pothuajse të pandërprerë si një njësi gjeopolitike që nga Mesjeta e deri më sot. . Ndërmjet viteve 1180 dhe 1463 ajo ishte një mbretëri e pavarur; nga viti 1580 deri në vitin 1878 ishte një "Ejalet" në kuadër të Perandorisë Osmane); nga viti 1878 deri në vitin 1918 ishte brenda Perandorisë ...

 4. Bosnia-Erzegovina - Wikipedia

  nap.wikipedia.org › wiki › Bosnia-Erzegovina

  'A Bosnia e ll'Erzegovina (communemente nzigata còmme Bosnia-Erzegovina o sulo Bosnia) è nu paese ricco 'e relieve ca se truova 'int'ê Balcane occedentale. Nfin'ô 1992 faceva pparte d"a Jugoslavia. 'A capitale suja è Sarajevo. Cunfina a nord e ovest c"a Croazia, a est e a sud c"a Serbia e o Montenegro.

 5. Bosnia and Herzegovina - Simple English Wikipedia, the free ...

  simple.wikipedia.org › wiki › Bosnia_and_Herzegovina

  Bosnia and Herzegovina has produced many athletes. Many of them were famous in the Yugoslav national teams before Bosnia and Herzegovina's independence. The most important international sporting event in the history of Bosnia and Herzegovina was the hosting of the 14th Winter Olympics, held in Sarajevo.

 6. Shqip - Wikipedia

  pag.wikipedia.org › wiki › Albania

  Say Shqip (e.g. Albania), sakey dalin ed Europe.. Say kabesera et Tirana.

 7. Bosenia - Wikipedia

  haw.wikipedia.org › wiki › Bosenia

  Bosnia moeʻano nui i loko o ka Dinaric Alpino, hen i ka hema palena o ka Pannonian papu, a me na muliwai Sava a me ka Drina omaka kona'ākau a me ka hikina mokuna. Ka nui loa na kulanakauhale ma Bosenia ua Sarajevo a me Banja Luka .

 8. Bosniaci - Wikipedia

  ro.wikipedia.org › wiki › Bosniaci

  Bosniacii (în bosniacă Bošnjak, pl: Bošnjaci) sunt un grup etnic din ramura slavilor de sud, care locuiesc în principal în Bosnia și Herțegovina, cu o populație autohtonă redusă în Sandžak, Kosovo, Croația și Macedonia de Nord.

 9. Perandoria Mongole - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Perandoria_Mongole

  Perandoria Mongole (Mongolisht: ikh Mongol uls) ishte perandori e themeluar nga Xhingis Hani në vitin 1206 dhe do të zgjas deri më vitin 1368. Perandoria ishte në ngritje prej themelimit të saj deri me vdekjen Kublai Kanit në vitin 1294, ndërsa pas vdekjes së tij gradualisht do të bie fuqia e saj botërore.

 10. Italia - Wikipedia

  pag.wikipedia.org › wiki › Italia

  Kansion na Dalin: Il Canto degli Italiani (ya amta met ya "Fratelli d'Italia") : Kabesera: Rome 41°54′ N 12°29′ E: Sankabalgan ya siyudad: Rome: Salita ya uusarin na gobiyerno

 11. People also search for