Yahoo Web Search

 1. Bosnia-Herzegovina - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org › wiki › Bosnia-Herzegovina

  Geografia Mugak. Bosnia-Herzegovina hego-ekialdeko Europan dago, Balkanen mendebaldean, ipar latitudeko 42° eta 46° artean, eta ekialdeko longitudeko 15° eta 20° artean. . Iparraldean, mendebaldean eta hego-mendebaldean 956 kilometroko muga du Kroaziarekin, ekialdean 345 kilometrokoa Serbiarekin, eta hego-ekialdean 242 kilometrokoa Montenegrorekin; hegoaldean 20 kilometroko itsasertza du ...

 2. Bosniako Serbiar Errepublika - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org › wiki › Bosniako_Serbiar_Errepublika

  Bosniako Serbiar Errepublika (serbieraz: Република Српска; bosnieraz: Republika Srpska) Bosnia-Herzegovinako errepublika federala osatzen duten bi entitate politikoetako bat da, Bosnia-Herzegovinako Federazioarekin batera.

 3. Wikipedia

  bs.wikipedia.org › wiki › Početna_strana

  Wikipedia. Wikipedia je enciklopedijski projekt slobodnog sadržaja na internetu koji razvijaju dobrovoljci pomoću wiki-softvera. Njene članke može mijenjati svako s pristupom internetu. Prvobitna verzija projekta započeta je 15. 1. 2001, dok je izdanje na bosanskom jeziku započeto 12. 12. 2002.

 4. Anëtarësimi i Bosnjës dhe Hercegovinës në Bashkimin Evropian ...

  sq.wikipedia.org › wiki › Anëtarësimi_i_Bosnjës

  Aderimi i Bosnjës dhe Hercegovinës në Bashkimin Evropian është qëllimi i deklaruar i marrëdhënieve aktuale midis dy entiteve. Bosnja dhe Hercegovina është njohur nga BE si "një vend kandidat potencial" për anëtarësim që nga vendimi i Këshillit Evropian në Selanik në vitin 2003 dhe është në agjendën aktuale për zgjerimin e ardhshëm të BE-së.

 5. Stampa:Country data Bosnia and Herzegovina - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Stampa:Country_data_Bosnia

  Template:Country data Bosnia and Herzegovina is an internal data container not intended to be transcluded directly. It is used indirectly by templates such as flag , flagicon , and others. This template is within the scope of WikiProject Flag Template , a collaborative effort to maintain flag templates on Wikipedia.

 6. Kombëtarja boshnjake e futbollit - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Kombëtarja_boshnjake_e

  Bosnia and Herzegovina; Njohur ndryshe si: Zlatni ljiljani (Zambakët e Artë) Zmajevi (Dragonjtë) Federata: Federata Boshnjake e Futbollit (N/FSBiH) Konfederata: UEFA (Evropë) Trajneri: Robert Prosinečki: Kapiteni: Edin Džeko: Më shumë paraqitje: Edin Džeko (103) Golashënuesi më i mirë: Edin Džeko (56) Stadiumi kryesor: Bilino Polje ...

 7. Suku Bosnia - Wikipedia bahasa Indonesia, ensiklopedia bebas

  id.wikipedia.org › wiki › Suku_Bosnia

  Suku Bosnia dinamakan menurut Bosnia, sebuah negara di sebelah barat Balkan. Perlu diperhatikan bahwa orang-orang yang sebelumnya dipanggil Muslim Bosnia adalah orang-orang dari suku Bosnia, namun tidak semua Muslim di wilayah Balkan adalah dari suku ini; ada pula kelompok Muslim Slavia Selatan seperti suku Pomak serta Muslim non-Slavia seperti ...

 8. Bosníacos – Wikipédia, a enciclopédia livre

  pt.wikipedia.org › wiki › Bosníacos

  Os bosníacos são um grupo étnico eslavo do sul habitando principalmente a Bósnia e Herzegovina, república à qual deram parte do nome.A sua população é estimada em cerca de 3 milhões, dois terços dos quais vivem na referida república.

 9. Tuzla – Wikipédia, a enciclopédia livre

  pt.wikipedia.org › wiki › Tuzla

  Tuzla é uma cidade da Bósnia e Herzegovina.No censo de 1991 a cidade possuía 131 000 habitantes. A população estimada em 2005 era de 160 000 habitantes. Após Sarajevo e Banja Luka, Tuzla é a terceira maior cidade do país.

 10. Italia - Wikipedia

  pag.wikipedia.org › wiki › Italia

  Kansion na Dalin: Il Canto degli Italiani (ya amta met ya "Fratelli d'Italia") : Kabesera: Rome 41°54′ N 12°29′ E: Sankabalgan ya siyudad: Rome: Salita ya uusarin na gobiyerno