Yahoo Web Search

 1. From Wikipedia, the free encyclopedia Theofan Stilian Noli, known as Fan Noli (6 January 1882 – 13 March 1965), was an Albanian writer, scholar, diplomat, politician, historian, orator and founder of the Orthodox Church of Albania, who served as Prime Minister and regent of Albania in 1924 during the June Revolution.

  Fan Noli - Wikipedia

  https://en.wikipedia.org/wiki/Fan_Noli
 2. Fan Noli - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Fan_Noli

  Theofan Stilian Noli (greqisht: Θεοφάνης Στυλιανός Μαυρομάτης, Theofánis Stylianós Mavromátis; İbriktepe, 6 janar 1882 - 13 mars 1965, ShBA), i njohur si Fan Noli, ka qenë dramaturg, prift, përkthyes, politikan, diplomat, poet e historian shqiptar.

 3. Fan Noli - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Fan_Noli

  From Wikipedia, the free encyclopedia Theofan Stilian Noli, known as Fan Noli (6 January 1882 – 13 March 1965), was an Albanian writer, scholar, diplomat, politician, historian, orator and founder of the Orthodox Church of Albania, who served as Prime Minister and regent of Albania in 1924 during the June Revolution.

  • Independent (Albanian nationalist)
  • Writer, Bishop, Translator, Composer, Politician
 4. Φαν Νόλι - Βικιπαίδεια

  el.wikipedia.org › wiki › Φαν_Νόλι

  Ο Θεοφάν Στιλιάν Νόλι (αλβανικά: Theofan Stilian Noli ‎), γνωστός ως Φαν Νόλι (αλβανικά: Fan Noli ‎, 6 Ιανουαρίου 1882 – 13 Μαρτίου 1965), ήταν Αλβανός συγγραφέας, λόγιος, διπλωμάτης, πολιτικός, ιστορικός και ιδρυτής της Ορθόδοξης ...

 5. Israilitë dhe Filistinë - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Israilitë_dhe_Filistinë

  Israilitë dhe Filistinë është dramë në tri akte e shkrimtarit Fan Noli e botuar më 1907 në Boston.. Sfondi. Noli e shkroi dramën në Athinë, në vitin 1902 kur ishte vetëm 20 vjeç, dhe e botoi në vitin 1907 në Boston.

 6. Fájl:Fan S. Noli.jpg – Wikipédia

  hu.m.wikipedia.org › wiki › Fájl:Fan_S

  Shqip: Shkrimtar,historian,politikan,publicist Ai shkoi në SHBA ku luajti rol në bashkimin e shoqërive shqiptare dhe për botimin e gazetës “Kombi”. Në këto vite Noli krijoi vargjet e para dhe nisi edhe shqipërimet. Megjithëse jetoi larg Shqipërisë ai dha shumë për të. Rolin kryesor Noli e luajti në pozicionin e tij si prift.

 7. Ortodoksia Lindore në Shqipëri - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Ortodoksia_Lindore_në

  Fan Noli (Theofan Stilian Noli) (1882 - 1965), një nacionalist i zjarrtë shqiptar dhe ish-drejtues i një famullisë, u shugurua më pas në shkurt të 1908 nga një Metropolitan dashamirës, Platonin, për t'i shërbyer kësaj famullisë së re shqiptare.

 8. Fan Noli - Wikipedia bahasa Indonesia, ensiklopedia bebas

  id.wikipedia.org › wiki › Fan_Noli

  Theofan Stilian Noli, atau lebih dikenal sebagai Fan Noli (lahir di İbriktepe, Vilayet Edirne, Kesultanan Utsmaniyah, 6 Januari 1882 – meninggal di Fort Lauderdale, Florida, Amerika Serikat, 13 Maret 1965 pada umur 83 tahun), adalah seorang penulis, sarjana, diplomat, politikus, sejarawan, orator dan pendiri Gereja Ortodoks Albania, yang menjabat sebagai Perdana Menteri dan Bupati Albania ...

 9. Hamleti - Wikipedia

  sq.m.wikipedia.org › wiki › Hamleti

  Fan S. NOLI për përkthimin e Shekspirit ne shqip ː “Otellon”, botuar në shqip më 1916 e që u ndoq pas dhjetë vjetësh nga “Hamleti’, “Jul Cezari” dhe “Makbethi” që është më i miri, pasi u përkthye i fundit, dhe deri atëherë unë e kisha mësuar pak më mirë atë punë të vështirë.

 10. Edgar Allan Poe - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Edgar_Allan_Poe

  Fan Noli e kishte përkthyer edhe në shqip. Ai kishte përkthyer dy poemat më të njohura të tijat : “Korbi” dhe “Anabel Li”. Jeta e tij kishte filluar mes mjerimit dhe braktisjes, ndërsa më pas do të ishte një fëmijë i adoptuar nga një njeri i pasur, ku do të jetonte vetëm për pak kohë.

 11. Në munç - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Në_munç

  Në mundsh, në anglisht If është poezi e shkruar në vitin 1895 nga Rudyard Kipling.Kjo poemë është përkthyer në shumë gjuhë të botës. Më poshtë kemi përkthimin shqip të bërë nga Fan S. Noli.

 12. People also search for