Yahoo Web Search

 1. Friedrich Schiller - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Friedrich_Schiller

  Johann Christoph Friedrich Schiller (lexo: Johan Kristof Fridrih Shiler), kurse nga viti 1802 njohursi von Schiller (lexo: fon Shiler), lindi më 10 nëntor të vitit 1759 në Marbach am Neckar dhe vdiq më 9 maj të vitit 1805 në Weimar (lexo: Vaimar) ishte poet, dramaturg dhe historian aleman dhe gjerman i shquar.

 2. Friedrich Schiller – Wikipédia

  sk.wikipedia.org › wiki › Friedrich_Schiller

  Friedrich Schiller Friedrich Schiller, celým menom Johann Christoph Friedrich von Schiller (* 10. november 1759, Marbach am Neckar, Nemecko – † 9. máj 1805, Weimar) bol nemecký dramatik, spisovateľ, básnik, estetik a historik. Bol vedúci predstaviteľ nemeckej klasiky, čestný občan Francúzskej republiky.

 3. Friedrich Schiller - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Friedrich_Schiller

  Friedrich Schiller was born on 10 November 1759, in Marbach, Württemberg, as the only son of military doctor Johann Kaspar Schiller (1733–1796) and Elisabeth Dorothea Kodweiß (1732–1802). They also had five daughters, including Christophine , the eldest.

 4. Friedrich Schiller - Wikipedia

  sh.wikipedia.org › wiki › Friedrich_Schiller

  Johann Christoph Friedrich von Schiller, 10.11. 1759, Marbah na Nekaru - 9.5. 1805, Vajmar) je bio nemački pesnik, dramaturg, filozof i istoričar.

 5. Friedrich Schiller – Wikipédia

  hu.wikipedia.org › wiki › Friedrich_Schiller

  Friedrich Schiller A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából Johann Christoph Friedrich Schiller, 1802-től von Schiller (Marbach am Neckar, 1759. november 10. – Weimar, 1805. május 9.) német költő, drámaíró, filozófus és történész.

  • Johann Christoph Friedrich von Schiller
  • német
 6. Friedrich Schiller - Vikipedio

  eo.wikipedia.org › wiki › Friedrich_Schiller

  La germana poeto, dramisto kaj historiisto Johann Christoph Friedrich SCHILLER [johan kristof fridriĥ ŝiler], laŭ la Fundamento (vd.FG, 16-a regulo) Ŝillero aŭ Ŝiller', naskiĝis je la 10-a de novembro 1759 en Marbach, kiel filo de kuracisto servanta por la virtemberga duko Karl Eugen.

 7. Friedrich Schiller - Wikipedia

  ro.wikipedia.org › wiki › Friedrich_Schiller

  Johann Christoph Friedrich Schiller (n. 10 noiembrie 1759, Marbach am Neckar, Sfântul Imperiu Roman – d. 9 mai 1805, Weimar, Saxa-Weimar), înnobilat în anul 1802 ca Friedrich von Schiller, a fost un poet și dramaturg german, considerat unul din clasicii poeziei germane.

 8. Friedrich Schiller – Wikipedia

  sv.wikipedia.org › wiki › Schiller

  Johann Christoph Friedrich Schiller (1802 adlad von Schiller), född 10 november 1759 i Marbach am Neckar i Württemberg, död 9 maj 1805 i Weimar i Sachsen-Weimar, var en tysk författare, dramatiker och filosof av weimarklassicismen.

 9. フリードリヒ・フォン・シラー - Wikipedia

  ja.wikipedia.org › wiki › フリードリヒ

  Friedrich von Schiller; 誕生: ヨーハン・クリストフ・フリードリヒ・フォン・シラー (Johann Christoph Friedrich von Schiller) 1759年 11月10日 ヴュルテンベルク公国 マールバッハ: 死没: 1805年 5月9日 ザクセン=ヴァイマル公国 ヴァイマル: 職業: 詩人・歴史家・劇作家・思想 ...

 10. Johan Volfgang Gëte - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Johann_Wolfgang_Goethe

  Johann Wolfgang Goethe (shqip: Johan Volfgang Gëte) lindi më 28 gusht 1749 në Frankfurt am Main dhe vdiq më 22 mars 1832 në Weimar të Gjermanisë. Në vitin 1782 atij ju dha titulli noblesk "Johann Wolfgang von Goethe".

 11. People also search for
 1. Ad
  related to: friedrich schiller wikipedia shqip shiko