Yahoo Web Search

  1. About 32,000,000 search results

  1. The World Health Organization guidelines for treatment include using doxycycline (100 mg p.o. twice a day) for six weeks, in combination with either streptomycin (1 g i.m. once a day) for two to three weeks or rifampin (600-900 mg p.o. once a day) for six weeks. The former regimen is thought to be more effective by some investigators.

  2. Most dogs get one 20- to 30-minute walk per day for $20 to $30, with younger and more active dogs needing two or three. Your cost per day will depend on the number of walks, the length of time of each, and if your dog is sharing the walk with the dog walker’s other clients’ dogs. Dog Walking Prices Per Hour. Dog walkers usually charge $30 ...

  3. Feb 13, 2021 · The cost of dog walking can vary greatly based on where you live in the country, regional labor rates, and area costs of running a business. The average cost of a dog walker ranges from $20 to $40 per hour depending on the length of the walk, the number of dogs you need walked, and your location. Here are the things that can affect typical dog ...

  4. Jun 25, 2019 · They calculated the average cost of owning a herding dog to be just under $8,000 across its lifetime, with the value of its work to be $40,000. "A sheepdog can jump onto the back of a quad bike ...

  5. Generally speaking, dog daycare franchises, like K9 Resorts, are more profitable than other options. A franchise open for at least 24 months can average over $1.2 million in sales and nearly $400K in EBIDTA. Doggy daycare costs can range anywhere from $29 to $46 for a full day of doggy daycare with a franchise like K9 Resorts.

  6. It costs $14.95 for a 35-pound bag, you are feeding your dog 3.5 cups of food per day, and each cup weighs 3.5 ounces. What is the cost per pound? $0.43 per pound

  7. 1 inch= ________ mm. 25. An animal health technician is stocking a cabinet with flea control products. He stocks three cases of spray containing 24 cans per case, 13 cases of shampoo with 12 bottles per case, 5 boxes of foam with 10 cans per case, and 6 cases of powder with 8 boxes per case. Three days later he calculates that 35 cans of spray ...

  1. People also search for