Yahoo Web Search

 1. About 3,160 search results
 1. Malá Strana se v minulosti skládala z menších osad, jako například byla založena Obora, Nebovidky, Rybáře, Trávník nebo Úvoz. Český král Přemysl Otakar II. udělil Malé Straně v roce 1257 městský statut.

  • Představení
  • Stavební Slohy
  • Pražský Hrad A Hradčany
  • Malá Strana A Karlův Most
  • Staré Město
  • Nové Město, Vyšehrad A okolí

  Praha

  je jedním z devíti měst, kterým Evropská unie udělila titul Evropská metropole kultury roku 2000. Autorkou nápadu na udělování titulu byla v osmdesátých letech řecká ministryně kultury Melina Mercouri. Prvním městem, kterému Rada ministrů kultury titul udělila, byly Atény v r.1985. Symbolický význam roku 2000, kdy v Evropě sílí integrační tendence ve všech oblastech, zdůraznila Rada tím, že propůjčila titul hned devíti městům: kromě Prahy je to Avignon (Francie), Bergen (Norsko), Bologna (Itá...

  PAMÁTKY - Typické památky stavebních slohů

  1000 let stavebního vývoje zanechalo městu nejkrásnější památky všech stavebních slohů: 1. bazilika sv. Jiří (Pražský hrad) 2. rotunda sv. Martina (Vyšehrad) 3. rotunda sv. Kříže (Karoliny Světlé) 4. rotunda sv. Longina (Na Rybníčku) 5. podzemí domu č. 222 v Řetězové ulici 1. klášter sv. Anežky České (ul. U Milosrdných) 2. Staronová synagoga (Červená ul.) 3. Karlův most s mosteckými věžemi 4. katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha - východní část (Pražský hrad) 5. Prašná brána (Na Příkopě) 6....

  Pražský hrad

  Je to národní kulturní památka, symbol více než tisíciletého vývoje českého státu. Od svého vzniku v poslední čtvrtině 9. století se stále vyvíjí po celých jedenáct set let. Monumentální komplex palácových, úředních, církevních, fortifikačních a obytných staveb všech slohových období. Rozkládá se kolem tří nádvoří na ploše 45 hektarů. Původně byl sídlem českých knížat a králů, od r. 1918 sídlem prezidenta.

  Katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha

  Gotická katedrála, duchovní symbol českého státu, byla založena r. 1344 na místě původní románské rotundy Janem Lucemburským a jeho syny Karlem a Janem Jindřichem podle plánů Matyáše z Arrasu (do r. 1352), později Petra Parléře (1356 - 1399). Stavba trvala téměř 600 let a definitivně byla dokončena až v r. 1929. Kromě vzácné umělecké výzdoby, kaple sv. Václava a hrobky českých králů v podzemí jsou zde rovněžuloženy korunovační klenoty.

  Starý královský palác

  Do 16. století sídlo českých knížat a králů, vystavěn na pozůstatcích románského Soběslavova paláce. Další přestavby v gotickém i renesančním slohu iniciovali významní čeští králové Přemysl Otakar II., Karel IV., Václav IV. nebo Vladislav Jagellonský. Nejpozoruhodnější je gotický Vladislavský sál - největší světský prostor středověké Prahy (1487 - 1500 Benedikt Rejt) s pozoruhodnou krouženou klenbou, dnes se zde konají prezidentské voleby a slavnostní státní akce.

  Petřínská rozhledna

  Praha 1, Petřínské sady Šedesát metrů vysoká železná věž, postavena v rámci Jubilejní výstavy r. 1891 F. Prášilem jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže. Až na vrchol vede 299 schodů. Otvírací doba: denně 10.00 - 19.00 (červen - srpen) denně 10.00 - 18.00 (září - říjen)

  Bludiště

  Praha 1, Petřínské sady Pavilon, postavený pro Jubilejní výstavu r. 1891, později převezen na Petřín. Uvnitř zrcadlové bludiště a dioráma Boj pražských studentů se Švédy na Karlově mostě r. 1648. Otvírací doba: denně 10.00 - 19.00 (duben - srpen) denně 10.00 - 18.00 (září, říjen) so + ne 10.00 - 17.00 (listopad - březen)

  Chrám sv. Mikuláše

  Praha 1, Malostranské nám. Jedna z nejvýznamnějších staveb pražského baroka s dominantní kopulí a zvonicí (architekti K. Dienzenhofer, K. I. Dienzenhofer, A. Lurago, 1704 - 1756). Také vnitřní výzdoba chrámu je ukázkou vrcholného baroka (J. L. Kracker, K. Škréta). Na varhanech zde hrál za svého pobytu v Praze W. A. Mozart. Přístupná je i zvonice chrámu sv. Mikuláše s vyhlídkou na Malou Stranu. Otvírací doba chrámu: denně 9.00 - 16.00 Otvírací doba zvonice: denně 10.00 - 18.00 (duben - říjen)...

  Staroměstské náměstí

  Nejvýznamnější náměstí historické Prahy. Vzniklo ve 12. století a bylo svědkem mnoha historických událostí. Vedle Staroměstské radnice a chrámu Matky Boží před Týnem (viz dále) je dominantou náměstí barokní kostelsv. Mikuláše (K. I. Dienzenhofer, 1732 - 1735), rokokový palác Kinských, kde je dnes umístěna grafická sbírka Národní galerie, Dům U kamenného zvonu - gotický městský palác ze 14. století, dnes koncertní a výstavní prostor Galerie hl. m. Prahy, pomník Mistra Jana Husa od Ladislava Ša...

  Staroměstská radnice s orlojem

  Praha 1, Staroměstské nám. 1 Zřízena r. 1338 jako sídlo samosprávy Starého Města. Gotická nejstarší část komplexu s věží, arkýřovou kaplí a s bohatou znakovou výzdobou je z 2. poloviny 14. století. Na orloji (počátek 15. století) se každou celou hodinu mezi 9.00 - 21.00 hod. objevuje 12 apoštolů, v dolní části je umístěna kalendářní deska se znameními zvěrokruhu od Josefa Mánesa (1865). Východní novogotické křídlo radnice bylo zničeno 8. 5. 1945 na samém konci 2. světové války a již nebylo ob...

  Chrám Matky Boží před Týnem

  Praha 1, Staroměstské nám. Nejpůsobivější gotická sakrální stavba v Praze, budovaná od poloviny 14. století do počátku 16. století; na konci 17. století byl interiér barokně přestavěn. Chrám je zajímavý mj. oltářními obrazy Karla Škréty a náhrobkem hvězdáře Tychona Brahe.

  Václavské náměstí - Pomník sv. Václava

  Praha 1, Václavské nám. Obchodní centrum Prahy. V horní části náměstí se nachází pomník sv. Václava z r. 1912, je dílem J. V. Myslbeka. Bronzovou jezdeckou sochu knížete Václava patrona české země obklopují sochy čtyř českých světců - sv. Ludmily, sv. Prokopa, sv. Anežky a sv. Vojtěcha.

  Národní muzeum

  Praha 1, Václavské nám. 68 Novorenesanční stavba je dílem autora Josefa Schulze, postavena 1885 -90.

  Národní divadlo

  Praha 1, Národní tř. 2 Novorenesanční budova postavená v letech 1868 - 1881 z celonárodních sbírek (architekt J. Zítek) a obnovená po požáru r. 1883 (architekt J. Schultz), poslední rozsáhlá rekonstrukce skončila v roce 1983. Vnější i vnitřní výzdoba je dílem umělců generace Národního divadla - M. Alše, F. Ženíška, V. Hynaise, J. V. Myslbeka aj. Je přední českou divadelní scénou, uvádí činoherní, operní a baletní představení.

 2. 09/03/2017 . Děkuji, děkuji, děkuji, že mi byla dána na vyzkoušení pleťová tvarohová maska s medem Le Chaton. Už jako malá jsem se vždy jednu neděli v měsíci obávala hodiny, kdy moje maminka na sebe nanese tu či onu různobarevnou masku (nejhorší byla z

 3. Na jednoho člověka průměrně připadá 7, 24 hodiny čtení za jeden týden. Pokud by vás zajímala nejstarší knihovna na světě, pak se musíte vrátit do Egypta, do roku 300, kde byla založena knihovna s názvem Royal Library of Alexandria. Tu však již nikdo z nás nenavštíví, protože byla zničena ve válce.

 4. Malá krbová kamna s výměníkem. Krbová kamna s výkonem až 8,7 kW a velkou prosklenou částí. HAAS+SOHN ORSTED disponují kouřovodem s horním vývodem o průměru 150 mm. Nabízí vytápěcí schopnost 157 m 3. Kamna jsou k určená k topení dřevem a mají rozměr (v × š × h) 977 × 605 × 405 mm Krbová kamna s výměníkem ...

 5. Metoda jak jednoduše upravit vodu z vodovodu a během několika minut jí navrátit vlastnosti pramenité vody a obnovit její vitalitu a vodu oživit. Mgr.Michal Strnad - Naturesa.cz. - Centrum Harmonizace Vody -. Plaská 7, Praha 5 - Malá Strana 150 01. www.naturesa.cz.

 6. Ta první leží na kopci na západním břehu řeky. Zde se nachází Pražský hrad a Hradčany, což je část města v okolí hradu, jež byla založena přibližně roku 1320. Uprostřed hradního areálu stojí obrovská gotická katedrála sv. Víta, jejíž stavba byla započata již v roce 1344, ale dokončena byla až v roce 1929.

 1. Searches related to kde byla malá strana založena online za 7

  kde byla malá strana založena online za 7 i 7