Yahoo Web Search

 1. About 19,700 search results
 1. sh.wikipedia.org › wiki › InflacijaInflacija - Wikipedia

  Galopirajuća inflacija. Galopirajuća inflacija predstavlja dvo ili trocifrenu inflaciju, u rasponu od 20, 100 ili 200% na godinu dana. Ovakvu vrstu inflacije mogu imati i razvijene industrijske zemlje. Tako su, na primer, Argentina, Brazil i druge latinoameričke zemlje, imale stope inflacije od 50-700% na godinu dana 1970-ih i 1980-ih godina.

 2. Tittel / Title: Seks unge kvinner fra Kristiania skiforening Beskrivelse / Description: Kabinettkort / Cabinet card. Fra venstre: Fru Tönder, Frk. Kristoffersen, Hilda Gramer(?), Frk Ericksen, Frk Hagen, Kisten Gramer(?).

  • Popis
  • Historie
  • V Populární kultuře
  • Fotogalerie
  • odkazy

  Celý areál byl kompozicí různých stavebních forem, jež sledují jejich různý účel využití. Komplex, sjednocující brutalistní pojetí hmot i prostoru, doplněné výrazně technicistními prvky, představuje jeden z nejradikálnějších a nejkvalitnějších projevů brutalismu v Česku, s rysy rané postmoderny a industriálního a high-tech stylu. Základem architekt...

  Původní zástavba

  Na místě pozdější stavby u Vinohradské třídy stály rozsáhlé činžovní domy ze 70. let 19. století (čp. 365, 325). Ty nechalo v roce 1939 zbořit Ministerstvo pošt a telegrafů, vznikla zde proluka. Další čtyři domy na ulicích Římská a Rubešova byly zbořeny v roce 1965, v souvislosti se záměrem postavit zde administrativní centrum Pražských plynáren.

  Původní architektonická soutěž

  V roce 1966 vypsaly Plynárenské podniky urbanistickou a architektonickou soutěž na řešení svého budoucího sídla. Ceny získali Ivo Loos a Jindřich Malátek. Přišli s uzavřením bloku v ulici Římské a postavením tří věžových domů do Rubešovy, tím již reagovali na plány druhé etapy stavby Severojižní magistrály.Jejich plány se ale neuskutečnily.

  Nový záměr

  V roce 1970 se Československo zavázalo ke stavbě 1030 km dlouhého plynovodu ze Sovětského svazu do zemí střední Evropy, přes své území. Byla to finančně a technicky náročná stavba, vyžadovala také telemetrickou řídící ústřednu. Národní podnik Tranzitní plynovod se tedy připravil na realizaci nového sídla a přizval ateliér Vojenského projektového ústavu, který vedl Jiří Eisenreich a jednoroční vojenskou službu v něm tehdy vykonával Václav Aulický. Byl tedy sestaven nový tvůrčí tým, který se sk...

  Budova Transgasu se objevila i v jedné z nejoblíbenějších českých televizních komedií Vesničko má, středisková. Ve filmu je scéna, kdy si jde jeden z hlavních hrdinů filmu, závozník Otík Rákosník, dohodnout výměnu panelového bytu v Praze na Jižním Městě za svoji rodnou chalupu v Křečovicích. V této scéně jsou dobře patrné i některé interiéry v půvo...

  Již nefunkční fontána, 2017
  Schodiště v podchodu, 2017
  Architekt Václav Aulickýpři poslední komentované prohlídce Transgasu 7. října 2018
  Bourání dispečinku, 2019

  Literatura

  1. TRANSGAS - Areál řídící ústředny Tranzitního plynovodu a budova FMPE v Praze. Příprava vydání Naďa Gorytzková. 1. vyd. Praha: Národní památkový ústav, 2019. 255 s. ISBN 978-80-7480-138-9. 2. KRATOCHVÍL, Petr. Komplex bývalého Plynárenského dispečinku a Federálního ministerstva paliv a energetiky (dnes ČEZ a.s.). In: PLATOVSKÁ, Marie. Slavné stavby Prahy 2. Praha: Foibos Books, 2011. ISBN 978-80-87073-35-3. S. 255–258.

  Související články

  1. Telefonní ústředna – Praha, Dejvice

  Externí odkazy

  1. Obrázky, zvuky či videa k tématu Transgas na Wikimedia Commons 2. Zpráva Lidé se přišli rozloučit s Transgasemve Wikizprávách 3. Transgas na archiweb.cz 4. Transgas v Památkovém kataloguNárodního památkového ústavu 5. Transgaz z ptačí perspektivy. Podívejte se na budovu, která je od 70. let součástí Prahy – video na iROZHLAS 6. Grafika: Je Transgas jizva na tváři Prahy? Brutalismus není normalizační architektura – přehledový článek na Aktuálně.cz

  • OC
  • Om
  • Op
  • Or
  Oculi plus vident quam oculus.– „Oči vidí víc než (jedno) oko“
  Oculi mei semper ad Dominum. – „Oči mám stále obrácené k Pánu“ (Žalm25,15)
  Oculum pro oculo et dentem pro dente – „Oko za oko a zub za zub“ (lex talionis, Bible, Ex 21)
  Oderint dum metuant. – „Ať (mne) nenávidí, jen když se bojí“ (Caligula, snad z Accia)
  Omne animal se ipsum diligit. – „Každý živočich má rád sám sebe“ (Cicero)
  Omne malum nascens facile opprimitur– „Každé rodící se zlo se dá snadno potlačit“ (Cicero, Filipiky 5,31)
  Omne vivum ex ovo. – „Všechno živé z vejce“ (Jan Evangelista Purkyně)
  Omnes eodem cogimur.– „Všichni musíme (jednou) tamtéž“
  Opera omnia (posthuma)– „Sebrané spisy (z pozůstalosti)“
  Opere citato (op. cit., o. c.)– „v (opakovaně) citovaném díle“
  Operibus credite et non verbis– „Věřte skutkům a ne slovům“
  Oportet haereses esse. – „I bludy musí být“ (Bible, 1K 11,19)
  Ora et labora– „Modli se a pracuj“, heslo svatého Benedikta
  Oratio pro domo– „řeč pro domácí“, do vlastních řad
  Orbis terrarum– „celý svět“
  Orta recens quam pura nites – „Jak krásně září právě vycházející“ (heslo státu Nový Jižní Wales)
 3. Ова е податотека од на Викимедија и може да се користи на други проекти. Подолу е наведена содржината на

 4. Početna; Slučajna; U blizini; Prijavi me; Prilozi/Прилози; O Wikipediji - О Википедији; Odricanje odgovornosti

 5. This article is part of WikiProject Norway, an attempt to better organize information in articles related to Norway.If you would like to participate, you can edit the article attached to this page, or visit the project page, where you can join the project and/or contribute to the discussion.

 1. Searches related to kristiania wikipedia na prodej na srpski po 7

  kristiania wikipedia na prodej na srpski po 7 4kristiania wikipedia na prodej na srpski po 7 5
 1. People also search for