Yahoo Web Search

 1. Kulla e Londrës —Monument historik i një të kaluare të trazuar. NGA NJË SHKRIMTAR I ZGJOHUNI!NË BRITANI. MBI lumin Tamiz, në lindje të Londrës, ngrihet hijerëndë një nga monumentet më të famshme të botës —Kulla e Londrës.

 2. Londres – Wikipédia, a enciclopédia livre

  pt.wikipedia.org/wiki/Londres

  As estações dispõem de serviços para as regiões sudeste e sudoeste de Londres e também para as regiões sudeste e sudoeste da Inglaterra. [196] [197] A maioria das linhas ferroviárias terminam em torno do centro de Londres, por dezoito estações e terminais, com exceção dos trens do Thameslink, que fazem ligação com Bedford e Brighton.

 3. kulla e londres wikipedia - Yahoo Search Results

  search.yahoo.com/tablet/s?p=kulla+e+londres...

  Kulla e Hanoit (e quajtur edhe si Kulla e Brahmas ose Kulla e Lucas', dhe nganjëherë e përdorur në shumës) është një lojë matematikore ose një engimë. Ajo përbëhet nga tri shufra, dhe një numër disqesh të madhësive të ndryshme të cilat mund të zhvendosen nga një shufër në tjetrën.

 4. Big Ben - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Big_Ben

  kulla Big Ben gjendet në Londër në Angli, "United Kingdom" Mbretëria e Bashkuar. Ajo është 96 metra. Dhe në vitin 2009 u be 150 vjeçare. Gjithashtu quhet dhe "clock tower". Ajo është një nga mrekullitë e botës. Ajo filloi te ndertohet ne vitin 1858 dhe perfundoi ne 1859. Gjithashtu ajo dallohet per saktesine e saj ne tregimin e ores.

 5. Kulla e Londres | Albforumi

  albforumi.com/threads/kulla-e-londres.27231

  Jun 03, 2012 · Kulla e Londres eshte e njohur pasi eshte nje prej vendeve me te mistershme dhe te mbushura me fantazma ne bote. Kulla ka nje histori shume te gjate te mbushur me horror dhe gjak. Qindra ekzekutime jane bere ne Kullen e Londres gjate 900 viteve te ekzistences se saj, duke perfshire edhe prerjen e frikshme te kokave te figurave te fuqishme ...

 6. Kulla e Hanoit - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Kulla_e_Hanoit

  Kulla e Hanoit (e quajtur edhe si Kulla e Brahmas ose Kulla e Lucas', dhe nganjëherë e përdorur në shumës) është një lojë matematikore ose një engimë. Ajo përbëhet nga tri shufra, dhe një numër disqesh të madhësive të ndryshme të cilat mund të zhvendosen nga një shufër në tjetrën.

 7. Metropolitano de Londres – Wikipédia, a enciclopédia livre

  pt.m.wikipedia.org/wiki/Metropolitano_de_Londres

  Coordenadas: 51º 29' N 0º6'E London Underground The Underground The Tube Informações Local Grande Londres , Chiltern , Epping Forest , Three Rivers , Watford Tipo de transporte Ferroviário (Metropolitano e Veículo Leve Sobre Trilho) Número de linhas 16 Número de estações 270 Tráfego Aproximadamente 2,95 milhões por dia Aproximadamente 3,4 milhões aos fim-de-semanas Mais de 1,5 ...

 8. Londra - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Londra

  Ato dogjën Londinium dhe vranë të gjithë popullsine. Megjithatë, Romakët e ri-pushtuan dhe e ri-ndëtuan prapë qytetin këtë radhë duke I shtuar dhe një mur për mbrojtje. Romakët e sunduan Anglinë deri vitin 410 e. s. Në kohën e Romakve Londra kishte nje popullsi prej 12,000-20,000 Lumi Thames ishte 300 m i gjerë (sot është 100 m)

 9. Wikipédia, a enciclopédia livre

  pt.wikipedia.org/wiki/Wikipédia:Página_principal

  A Wikipédia é um projeto de enciclopédia colaborativa, universal e multilíngue estabelecido na internet sob o princípio wiki. Tem como propósito fornecer um conteúdo livre, objetivo e verificável , que todos possam editar e melhorar. O projeto é definido pelos princípios fundadores.

 10. London - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/London,_England

  London is the capital and largest city of England and the United Kingdom. The city stands on the River Thames in the south-east of England, at the head of its 50-mile (80 km) estuary leading to the North Sea.

 11. People also search for