Yahoo Web Search

 1. About 91,200 search results
 1. en.wikipedia.org › wiki › LarissaLarissa - Wikipedia

  Larissa ( / ləˈrɪsə /; Greek: Λάρισα, Lárisa, [ˈlarisa]) is the capital and largest city of the Thessaly region in Greece. It is the fifth-most populous city in Greece with a population of 144,651 according to the 2011 census. It is also capital of the Larissa regional unit. It is a principal agricultural centre and a national ...

  • Greece
  • 41x xx
  • 67 m (220 ft)
  • Thessaly
 2. sq.wikipedia.org › wiki › LarisaLarisa - Wikipedia

  Larisa (gr.lashtë. Λάρισα, gr.antike Λάρισσα, Larissa) qytet në Greqin qendrore. Afër Selanikut . Larisa është kryeqendër e regjionit administrativ Thesalia si dhe seli e prefekturës me të njëjtin emër. Ajo ndodhet në qendër të luginës Thesalia e cila përthekohet nga mali Osa dhe derdhet në detin Egje. Nëpër ...

 3. jv.wikipedia.org › wiki › LarissaLarissa - Wikipedia

  • Sajarah Populasi
  • Turisme
  • Distrik
  • Kutha Kembar
  • Pranala Njaba
  Musium Arkéologi & Byzantine Larissa
  Museum I.Katsigras
  Museum Larissa
  Mylos Theatre Cultural Complex

  Larissa dipérang dadi 2 dhistrik (Kabupatèn) (Larissa & Terpsithea) kang dipérang manèh dadi 4 dhistrik-kutha (29 quartes) & 2 dhistrik pinggiran (suburb)(Amphithea & Koulourion). Kabupatèn Terpsithea dipérang dadi 2 dhistrik pinggiran (suburb) ya iku (Terpsithea & Argyssa). 1. 1.Saint Achellios 2. 2.Saint Nikolaos 3. 3.Saint Athanasios 4. 4.Alkazar 5. 5.Hippocrates 6. 6.Papastavrou 7. 7.Ambelokipoi 8. 8.Saints Saranta 9. 9.Lachanokipoi 10. 10.Nea Smyrne-Kamynia 11. 11.Kalyvia-Saint Marina 12. 12.Charavgi 13. 13.Toumba 14. 14.Pyrovolika-Pharos 15. 15.Averof-Sekfo 16. 16.Nea Politia 17. 17.OKE 18. 18.Saint Georgios 19. 19.Pinioupolis 20. 20.Philippoupolis 21. 21.Livadaki 22. 22.Epirotika-Mezourlo 23. 23.Neapolis 24. 24.Saint Konstantinos 25. 25.Stathmos 26. 26.Anthoupolis 27. 27.Saint Thomas 28. 28.Saint Paraskevi 29. 29.Neraida

  Bălţi, Moldavia
  Banská Bystrica, Slowak
  Knoxville, Tennessee, Amérikah Sarékat
  Rybnik, Polen
 4. Larissa merupakan nama kota di Yunani. Terletak di bagian timur. Penduduknya berjumlah 144.000 jiwa . Rujukan Halaman ini terakhir diubah pada 15 Oktober 2020, pukul ...

  • 67 m (220 ft)
  • Thessaly
 5. en.wikipedia.org › wiki › IndonesiaIndonesia - Wikipedia

  Indonesia is the world's largest island country and the 14th-largest country by area, at 1,904,569 square kilometres (735,358 square miles ). With about 270 million people, Indonesia is the world's fourth-most populous country and the most populous Muslim-majority country.

 6. Larissa ( Greek: Λάρισσα) is the capital city of the Thessaly periphery of Greece, and capital of the Larissa Prefecture. Larissa is found in the north of the Thessaly plain near at the foot of the mountain Olympus. Its population is 131,496 inhabitants. Larissa is crossed by Pineios river. The most interest sight in Larissa is the ...

 7. Larissa ( / ləˈrɪsə /; Greek: Λάρισα, Lárisa, [ˈlarisa]) is the capital and largest city of the Thessaly region in Greece. It is the fifth-most populous city in Greece with a population of 144,651 according to the 2011 census (181,713 est. 2018).

 1. People also search for