Yahoo Web Search

 1. Post-punk - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Post-punk

  Post-punk is a diverse genre that emerged from the cultural milieu of punk rock in the late 1970s. Originally called "new musick", the terms were first used by various writers in the late 1970s to describe groups moving beyond punk's garage rock template and into disparate areas.

  • Late 1970s; United Kingdom
  • Refers to certain developments after punk, although some groups predate the movement.
 2. Vrapuesi i Labirintit (film) - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Vrapuesi_i_Labirintit_(film)

  film interpretojnë Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Aml Ameen, Thomas Brodie-Sangster, Ki Hong Lee, Will Poulter dhe Patricia Clarkson. Historia tregon gjashtëmbëdhjetë vjeçarin Tomas, portretizuar nga O'Brien, i cili zgjohet në një ashensor të ndryshkur pa kujtime se kush është, vetëm për të mësuar se ai është dorëzuar në ...

  • Ellen Goldsmith-Vein, Wyck Godfrey, Marty Bowen, Lee Stollman
  • Wes Ball
 3. The Revenant (2015 film) - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/The_Revenant_(2015_film)

  The Revenant is a 2015 American epic Revisionist Western film directed by Alejandro González Iñárritu.The screenplay by Mark L. Smith and Iñárritu is based in part on Michael Punke's 2002 novel of the same name, which describes frontiersman Hugh Glass's experiences in 1823; that novel is, in turn, based on the 1915 poem The Song of Hugh Glass.

 4. Wikipedia shqip - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia_shqip

  Wikipedia Shqip është versioni shqip i Wikipedia-s, enciklopedisë së lirë. Ajo filloi më 12 tetor 2003 dhe sot përmban 79.920 artikuj.Wikipedia shqip e ka vendin e 72-të sipas listës së Wikipedia-ve.

 5. Kategoria:Filma shqip - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Filma_shqip

  Faqet në kategorinë "Filma shqip" Kjo kategori ka 200 faqe nga 632 gjithësej. (faqja paraardhëse) (faqja pasardhëse)

 6. Troy (film) - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Troy_(film)

  Troy is a 2004 epic historical war film directed by Wolfgang Petersen and written by David Benioff.Produced by units in Malta, Mexico and Britain's Shepperton Studios, the film features an ensemble cast led by Brad Pitt, Eric Bana, and Orlando Bloom.

 7. Filmi - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Filmi

  Filmi është një term që përmban tërë fotografitë në lëvizje si p veçanti apo si fushë në përgjithësi. Origjina e fjalës vjen nga materiali që përdoret për të regjistruar dhe treguar ato, i cili quhet film fotografik.

 8. Kategoria:Film - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Film

  Stampa:Portal Film; Kategoria për artikuj (& kategoria) që merren me film, si p.sh. teknika, çmime, puntorë filmit, industrinë e filmit, terma e të tjera.. Kategoria për filmat që gjenden në wikipedia shqip, shiko Category:Filma

 9. Joy Division - Wikipedia, entziklopedia askea.

  eu.wikipedia.org/wiki/Joy_Division

  Joy Divisionek, bere hasierako punk rock eraginetatik eboluzionatu zuen (Jon Savage musika kritikariaren arabera, "Ez zen punka, baina bere energiak zuzenean inspiratua zegoen"), ondoren, bere aitzindaria izan zen soinu eta estilo bat garatzeko, post-punk deitua, Siouxsie and the Banshees eta The Cure bezalako bandekin batera.

 10. Momčilo Bajagić Bajaga - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Momčilo_Bajagić

  Momčilo Bajagić "Bajaga" (Serbian Cyrillic: Момчило Бајагић „Бајагa”) is a Serbian rock musician.He is best known as the leader of the Serbian and former Yugoslav rock band Bajaga i Instruktori, as well as a former member of the rock band Riblja Čorba.

 11. People also search for
 1. Ad
  related to: post-punk wikipedia biography shqip filma