Yahoo Web Search

 1. Robert Zemeckis - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Robert_Zemeckis

  Robert Lee Zemeckis (born May 14, 1952) is an American film director, producer, and screenwriter who is frequently credited as an innovator in visual effects.He first came to public attention in the 1980s as the director of Romancing the Stone (1984) and the science-fiction comedy Back to the Future film trilogy, as well as the live-action/animated comedy Who Framed Roger Rabbit (1988).

  • 4
  • Film director, film producer, screenwriter
  • American
  • Robert Lee Zemeckis, May 14, 1952 (age 68), Chicago, Illinois, U.S.
 2. Robert Zemeckis - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Robert_Zemeckis

  Robert Zemeckis Robert Lee Zemeckis ka lindur me 14 Maj të vitit 1951 në Chicago, Illinois, Sh.B.A është regjizor dhe skenarist shumë i njohur Amerikan po ashtu ka qënë dhe politkan në Amerikë. Robert Zemeckis ne viti 2010

 3. People also ask

  Who is Robert Lee Zemeckis?

  Where was robert zemeckis born?

  What are zemeckis films?

  Did zemeckis have trouble finding work?

 4. Robert Zemeckis From Simple English Wikipedia, the free encyclopedia Robert Lee Zemeckis (born May 14, 1952) is an American movie director, producer and screenwriter. He was born in Chicago and raised in the community area of Roseland, Chicago.

 5. Robert Zemeckis – Wikipedia tiếng Việt

  vi.wikipedia.org/wiki/Robert_Zemeckis

  Robert Zemeckis Bách khoa toàn thư mở Wikipedia Robert Lee Zemeckis (sinh ngày 14 tháng 5 năm 1952) là một nhà làm phim và nhà biên kịch người Mỹ.

  • Mỹ
  • Film director, film producer, writer
 6. Robert Zemeckis – Vikipeedia

  et.wikipedia.org/wiki/Robert_Zemeckis

  Robert Lee Zemeckis (sündinud 14. mail 1952 Chicagos Illinoisi osariigis) on ameerika filmilavastaja, produtsent ja stsenarist. Ta sündis ja kasvas üles Chicagos. Tema isa oli Leedu päritolu ja ema Itaalia päritolu.

 7. Robert Zemeckis – Wikipedija

  hr.wikipedia.org/wiki/Robert_Zemeckis

  Robert Zemeckis (rođen 14. svibnja 1952.), američki filmski redatelj, producent i scenarist. Zemeckis je slavu stekao kao redatelj fantastičnog serijala Povratak u budućnost, nakon čega se u devedesetima okrenuo dramskom žanru, uključujući Forresta Gumpa, za kojeg je dobio Oscara za najboljeg redatelja.

 8. Robert Zemeckis - Wikipedia

  sh.wikipedia.org/wiki/Robert_Zemeckis

  Robert Zemeckis (rođen 14. svibnja 1952.), američki filmski redatelj, producent i scenarist. Zemeckis je slavu stekao kao redatelj fantastičnog serijala Povratak u budućnost, nakon čega se u devedesetima okrenuo dramskom žanru, uključujući Forresta Gumpa, za kojeg je dobio Oscara za najboljeg redatelja.

 9. Robert Zemeckis - Wikipedia

  ro.wikipedia.org/wiki/Robert_Zemeckis

  Robert L. Zemeckis (n. 14 mai 1952, la Chicago) este un regizor, producător de film și scenarist american. Este cunoscut în mare parte pentru filmele Înapoi în viitor (Back to the future, serie de 3 filme în 1985, 1989 și 1990) și Forrest Gump (1994, cu Tom Hanks).

 10. Back to the Future - Wikipedia

  sq.wikipedia.org/wiki/Back_to_the_Future

  Back to the Future apo në Shqip (Kthim në të Ardhmen) është një shkencë amerikane 1985-fiction film aventurë.Ajo u drejtua nga Robert Zemeckis, shkruar nga Zemeckis dhe Bob Gale, prodhuar nga Steven Spielberg, dhe luajti Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover dhe Thomas F. Wilson.

 11. People also search for