Yahoo Web Search

 1. Robert Zemeckis - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  Robert Lee Zemeckis (born May 14, 1952) is an American film director, film producer, and screenwriter who is frequently credited as an innovator in visual effects.He first came to public attention in the 1980s as the director of Romancing the Stone (1984) and the science-fiction comedy Back to the Future film trilogy, as well as the live-action/animated comedy Who Framed Roger Rabbit (1988).

  • 4
  • Film director, film producer, screenwriter
 2. Robert Zemeckis - Wikipedia

  ro.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  Robert L. Zemeckis (n. 14 mai 1952, la Chicago) este un regizor, producător de film și scenarist american. Este cunoscut în mare parte pentru filmele Înapoi în viitor (Back to the future, serie de 3 filme în 1985, 1989 și 1990) și Forrest Gump (1994, cu Tom Hanks).

  • American
  • Mary Ellen Trainor (1980–2000), Leslie Harter Zemeckis (2001–prezent)
  • Robert L. Zemeckis
  • 14 mai 1952 (68 de ani), Chicago, Illinois, SUA
 3. Robert Zemeckis – Wikipédia

  sk.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  Robert Lee Zemeckis (* 14. máj 1952, Chicago, Illinois, USA) je americký filmový režisér, producent a spisovateľ. Zemeckis ukončil štúdium na Univerzite Južná Kalifornia na škole kinematografie.

 4. Robert Zemeckis - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  Robert Lee Zemeckis ka lindur me 14 Maj të vitit 1951 në Chicago, Illinois, Sh.B.A është regjizor dhe skenarist shumë i njohur Amerikan po ashtu ka qënë dhe politkan në Amerikë.

 5. Robert Zemeckis - Wikipedia

  sh.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  Robert Zemeckis (rođen 14. svibnja 1952.), američki filmski redatelj, producent i scenarist.Zemeckis je slavu stekao kao redatelj fantastičnog serijala Povratak u budućnost, nakon čega se u devedesetima okrenuo dramskom žanru, uključujući Forresta Gumpa, za kojeg je dobio Oscara za najboljeg redatelja.

  • Mary Ellen Trainor (1980.-2000.), Leslie Harter Zemeckis (2001.-)
  • 1972. -
 6. Stranger Things (serial) - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Stranger_Things_(serial)

  Seriali zhvillohet në qytezën imagjinare të Hawkins në Indiana, dhe është homazh i kulturës së viteve '80 në Shtetet e Bashkuara, frymëzuar nga veprat e Steven Spielberg, John Carpenter, Stephen King, Robert Zemeckis, dhe George Lucas, për të përmendur disa. Seriali u lëshua në Netflix më 15 korrik, 2016.

 7. ロバート・ゼメキス - Wikipedia

  ja.wikipedia.org › wiki › ロバート・ゼメキス

  2015年、第28回東京国際映画祭にて 本名: ロバート・リー・ゼメキス: 生年月日 1952年 5月14日(68歳)出生地: アメリカ合衆国 イリノイ州 シカゴ

 8. Robert Zemeckis - Simple English Wikipedia, the free encyclopedia

  simple.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  Robert Lee Zemeckis (born May 14, 1952) is an American movie director, producer and screenwriter. He was born in Chicago and raised in the community area of Roseland, Chicago.

 9. Robert Zemeckis – Wikipédia, a enciclopédia livre

  pt.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  Robert Lee Zemeckis (Chicago, 14 de maio de 1951) [1] é um cineasta, produtor e roteirista estadunidense.. Sua família é de origem lituana e iugoslava.Zemeckis graduou-se na Escola de Televisão e Cinema da Universidade do Sul da Califórnia, e recebeu o primeiro impulso na carreira ao ganhar um prêmio da Academia ainda como estudante, com o filme A Field of Honor, em 1973.

 10. Robert Zemeckis - Wikipedia bahasa Indonesia, ensiklopedia bebas

  id.wikipedia.org › wiki › Robert_Zemeckis

  (Inggris) Robert Zemeckis di IMDb 1994 Charlie Rose Show interview Diarsipkan 2008-11-23 di Wayback Machine . with Zemeckis about Forrest Gump and his career (video, 31 minutes) 2004 Charlie Rose Show interview Diarsipkan 2007-10-15 di Wayback Machine . with Zemeckis and Tom Hanks about The Polar Express (video, 52 minutes)

 11. People also search for
 1. Ad
  related to: robert zemeckis wikipedia shqip seriale