Yahoo Web Search

 1. Shikō - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Shiko

  Shikō, Shiko or Shikou (written: 志功 or 紫紅) is a masculine Japanese given name. Notable people with the name include: Shikō Imamura (今村 紫紅) (1880–1916), Japanese artist; Shikō Munakata (棟方 志功) (1903–1975), Japanese printmaker and painter

  • Male
  • Different meanings depending on the kanji used
  • Japanese
 2. Bertrand Russell - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Bertrand_Russell

  Bertrand Arthur William Russell, (18 maj 1872 - 2 shkurt 1970), filozof, logjicien, matematikan, historian, socialist, pacifist dhe kritik social, britanik. Përmbajtja 1 Biografia

 3. Torrance County - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Torrance_County

  Torrance County është një nga 33 qarqet në shtetin federal New Mexico të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Shih edhe [ Redakto | Redakto nëpërmjet kodit ] sh

  • [[]]
 4. Titanic - Wikipedia

  sq.m.wikipedia.org › wiki › Titanic

  Titanic është një film amerikan nga James Cameron që u shfaq në vitin 1997.. Regjisori që në të njëjtën kohe është dhe skenarist dhe producent i filmit tregon mbytjen e transoqeanikut Titanic që ndodhi në 14 prill 1912 si shkak i një përplasjeje me një ajsberg, në të cilën humbën jetën 1513 nga 2227 pasagjere që kishte në bord.Filmi u prodhua 1997 me buxhetin e 200 ...

  • Titanic
  • SHBA
  • Titanic (Titaniku)
  • 1997
 5. Russell Crowe - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Russell_Crowe

  Russell Ira Crowe lindi 7 prill 1964 në Wellington, North Island, New Zealand, është një aktor zelandez-australian dhe fitues i Academy Award, BAFTA, Golden Globe dhe Screen Actors Guild Award. Ai në vitin 2000 fitoi çmimin Academy Award si aktori më i mirë me filmin Gladiator.

 6. Wright brothers - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Wright_Brothers

  The Wright brothers – Orville (August 19, 1871 – January 30, 1948) and Wilbur (April 16, 1867 – May 30, 1912) – were two American aviation pioneers generally credited with inventing, building, and flying the world's first successful motor-operated airplane.

 7. American Gangster - Wikipedia

  sq.m.wikipedia.org › wiki › American_Gangster

  (Për më shum informaciona shiko: Çmime) American Gangster ështe një film Amerikan i cili është shkruar nga Steven Zaillian dhe regjisor Ridley Scott . Rolet kryesore të filmit janë Frank Lucas (i interpretuar nga Denzel Washington ) dhe Richie Roberts ( Russell Crowe ).

 8. Nuckelavee - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Nuckelavee

  Nuckelavee është një demon i ngjashëm me kalin nga mitologjia orkadike që ndërthur elemente të kuajve dhe të njeriut. Ajo e ka origjinën në mitologjinë nordike, dhe folkloristja britanike Katharine Briggs e quajti atë "më të ligun" e të gjithë demonëve të Northern Isles të Skocisë.

 9. Angelina Jolie - Wikipedia

  sq.m.wikipedia.org › wiki › Angelina_Jolie

  Angelina Jolie lindi më 4 qershor 1975 në Los Angeles, Kaliforni; lindur si Angelina Voight. Është një aktore amerikane.Bijë e aktorit Jon Voight dhe aktores Marcheline Bertrand.

 10. Inteligjenca artificiale - Wikipedia

  sq.m.wikipedia.org › wiki › Inteligjenca_artificiale

  Inteligjenca artificiale (IA) i referohet aftësisë së një kompjuteri për të kryer funksione dhe arsyetime që aktualisht janë tipike vetëm të mendjes njerëzore.. Shpesh termi i referohet edhe degës së shkencës kompjuterike që ka për qëllim krijimin e s