Yahoo Web Search

 1. Itálie – Wikipedie

  cs.wikipedia.org/wiki/Itálie

  Itálie, celým názvem Italská republika (italsky Italia a Repubblica Italiana) je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií (488 km), Švýcarskem (740 km), Rakouskem (430 km) a Slovinskem (232 km).

  • Řím (Roma)
  • 301 338 km² (69. na světě), z toho 2,04 % vodní plochy
 2. Italské království – Wikipedie

  cs.wikipedia.org/wiki/Italské_království

  Italské sjednocení bylo úplné a krátce nato se hlavní město Italského království přestěhovalo do Říma. Giuseppe Garibaldi, vůdce republikánského hnutí za nezávislost Ekonomická situace nového království byla žalostná [6] : Itálie byla méně industrializovaná než západní Evropa.

  • Italové
  • 310 120 km² (v roce 1936)
 3. Risorgimento – Wikipedie

  cs.wikipedia.org/wiki/Risorgimento

  Sjednocování Itálie v letech 1815 až 1870 (v závorce u každé země jsou uvedena data připojení, případně odstoupení): Hranice Itálie po roce 1870 Sardinské království (roku 1861 přeměněno na Italské království)

 4. Světové dějiny/Sjednocení Itálie – Wikiknihy

  cs.wikibooks.org/wiki/Světové_dějiny...

  Snahy o sjednocení Itálie pocházely ze dvou směrů. Jedním byli intelektuálové, kteří byli v emigraci a zakládali různé krajanské spolky (Mladá Itálie). Ti představovali především duchovní otce celého sjednocení, hlavními představiteli byli G. Garibaldi a G. Mazzini.

 5. Sjednocení Itálie - Italian unification - qaz.wiki

  cs.qaz.wiki/wiki/Italian_unification

  Sjednocení Itálie ( Ital: Unità d'Italia [Unita dditaːlja]), také známý jako Risorgimento (/ r ɪ ˌ s ɔːr dʒ ɪ m ɛ n t oʊ /, Ital: [risordʒimento], což znamená, "obrodu"), bylo 19. století politické a sociální hnutí, které vedlo při konsolidaci různých států z Apeninského poloostrova do jediného státu, italské království.

 6. Italské království - Wikiwand

  www.wikiwand.com/cs/Italské_království

  Italské království bylo evropským státem vzniklým v roce 1861 sjednocením Itálie pod vládou savojské dynastie, jediného královského rodu italského původu, která vládla v jednom z italských států, Sardinském království. Italské království bylo prvním sjednoceným italským státem, který se rozkládal po celém Apeninském poloostrově od dob Římské říše.

 7. Dějiny Itálie – Wikipedie

  cs.wikipedia.org/wiki/Dějiny_Itálie

  Ziskem Trenta a Terstu dokončila Itálie své sjednocení a obdržela stálé křeslo ve výkonném výboru Společnosti národů. Italští nacionalisté nicméně považovali výsledek první světové války za „okleštěné vítězství“ ( vittoria mutilata ) a tyto nálady vedly v roce 1922 k vzestupu fašistické diktatury Benita ...

 8. Italské historické státy – Wikipedie

  cs.m.wikipedia.org/wiki/Italské_historické_státy

  Území dnešní Itálie bylo po zhroucení Západořímské říše v roce 476 a následných barbarských nájezdech, až do doby sjednocení Itálie v roce 1860, konglomerací městských států, republik a dalších nezávislých entit.

 9. Itálie - Wikiwand

  www.wikiwand.com/cs/Itálie

  Itálie, celým názvem Italská republika je stát ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově.[2][3] Na severu hraničí s Francií , Švýcarskem , Rakouskem a Slovinskem . Uvnitř Itálie leží dva samostatné městské státy: Vatikán a San Marino . Itálii navíc patří území obklopené Švýcarskem zvané Campione d'Italia. Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z ...

 10. Sjednocení Itálie - dějepis.com

  www.dejepis.com/ucebnice/sjednoceni-italie

  Sjednocení Itálie Autor, revidující: Václav Němec, Jan Surý Giuseppe Garibaldi (1807 – 1882) Snaha o sjednocení Itálie je dlouho trvající jev, který můžeme sledovat v jisté podobě již ve středověku.

 11. People also search for