Yahoo Web Search

 1. About 3,240,000 search results
 1. sq.wikipedia.org › wiki › SpanjaSpanja - Wikipedia

  Spanja ka kryeqytet Madridin. Gjuha zyrtare është spanjishtja. Sipas Kushtetutës së 29 dhjetorit të 1978-ës (ndryshimet e fundit më 1992) Spanja është Mbretëri parlamentare e trashëgueshme. Kreu i shtetit është Mbreti, ndërsa Parlamenti është organi ligjvënës dhe përfaqësues i popullit (Cortes Generales).

 2. en.wikipedia.org › wiki › SpainSpain - Wikipedia

  At 505,992 km 2 (195,365 sq mi), Spain is the world's fifty-second largest country and Europe's fourth largest country. It is some 47,000 km 2 (18,000 sq mi) smaller than France. Mount Teide ( Tenerife) is the highest mountain peak in Spain and is the third largest volcano in the world from its base.

  • +34
  • dd/mm/yyyy (CE)
 3. sq.wikipedia.org › wiki › MadridiMadridi - Wikipedia

  • Pak Histori
  • Ekonomia
  • Arkitekturë
  • Demografia
  • Kultura
  • Klima
  • Urbanizim
  • Sport

  MesjetaEdhe pse vendi i modern-ditore Madrid ka qenë pushtuar nga para-historike kohë, në epokën romake ky territor i përkiste dioqezës së Complutum (i pranishëm-ditore Alcala de Henares). Ka mbetjet arkeologjike të një fshat i vogël gjatë epokës vizigot, e emri i të cilit mund të janë miratuar më vonë nga arabët. Origjina e qytetit modern të vijnë nga shekulli i 9-të, kur Muhamedi i urdhëroi ndërtimin e një pallati të vogël në të njëjtin vend që është pushtuar sot nga Real Palacio. Rreth kësaj pallatin një kështjellë të vogël, al-Mudaina, u ndërtua. Kala u pushtua në viti 1085 nga Christian VI mbretit Alfonso i Leon dhe Castile paraprakisht e tij drejt Toledos. Ai reconsecrated xhaminë si Kisha e Virgjëreshës së Almudena simbolit almudin, hambar i garnizonit të). Në 1329, Generales Cortés pare mbledhur në qytet për të këshilluar Alfonso XI të Castile. Sephardi hebrenjtë dhe Maurët vazhduar të jetojnë në qytet deri sa ata u dëbuan në fund të shekullit të 15-të. Pas trazirave dhe një...

  Mesjeta në shekullin e 20 Gjatë fund të Mesjetës, Madrid përjetuar rritje astronomike si pasojë e krijimit të saj si kryeqytet të ri të Perandorisë spanjolle. Si Spanja (si shumë vende të tjera evropiane) vazhdoi të centralizuar autoritetin mbretëror, kjo do të thotë se Madridi mori rëndësi të madhe si një qendër e administratës për Mbretërinë e Spanjës. Ajo evoluar për t'u bërë një bërthamë e rëndësishme e aktivitetit artizanal që përfundimisht përjetuar revolucionin industrial gjatë shekullit të 19. Qyteti bërë hapa edhe më të madh në zgjerimin e gjatë shekullit të 20-të, sidomos pas Luftës Civile Spanjolle, duke arritur nivelet e industrializimit të gjetura në qytete të tjera kapitale evropiane. Ekonomia e qytetit u përqendruar më pas në industritë prodhuese të ndryshme të tilla si ato të lidhura me automjete motorike, avionë, kimikate, pajisje elektronike, farmaceutike, ushqimore të përpunuara, materialeve të shtypura dhe artikuj lëkure. 1992-2008 Madrid është një qendër e madhe...

  MesjetaArkitektura mesjetare ruhet në Madrid është pothuajse inekzistente. Ne e dimë nga dokumentet historike qyteti u mur, dhe kishte një Kalaja (Alkazari) në të njëjtin vend ku tani qëndron në Pallatin Mbretëror. Midis disa ndërtesa të ruajtura mesjetare janë kullat mudejar e San Nicolás dhe San Pedro el Viejo kisha, pallati i Luján familjes ku gjendet në Villa de la Plaza), kisha e Shën Jerome gotik, pjesë e një manastir të ndërtuar nga Monarkët katolikë në shekullin e pesëmbëdhjetë, dhe Kisha e peshkopit. As që ka mbajtur shumë shembuj të arkitekturës së Rilindjes, me përjashtim të shtëpisë Cisneros (një nga ndërtesat flanking de la Plaza Villa), Ura e Segovia dhe në manastirin e Las Descalzas reales, i së cilës rreptë jashtme jep asnjë ide të artit të mahnitshëm thesaret brenda. Mosha ModerneKur Filipi II shpërnguli oborrin e tij të përhershme në Madrid, ka filluar një seri reformash që synojnë për të transformuar fshatin e vogël në një kryeqytet i denjë për emrin. Këto reforma...

  Popullsia e Madridit është rritur qe kur qyteti u bë kryeqytet ne shekullin e XVI dhe shkoi deri ne 3 milionë në vitin 1970. Nga 1970-1990 popullsia e qytetit pësoi ulje per shkak të lindjeve te pakta. Bumi demografik ndodhi nga 1990-2000 per shkak te migrimeve masive per ne kete qytet. Sipas regjistrimeve numri i popullsise u rrit për 271.856 nga 2001-2005. Si kryeqytet i Spanjes qyteti ka terhequr shume emigrante. 83,8 % e popullsise eshte spanjolle, njerezit nga Amerika Latine, Evropa, Azia, Afrika veriorepërfaqesojnë 16,2 % e popullsise ne 2007. Dhjetë grupet me te medha jane: 1. Ekuadorianet; 104.184 2. Rumunët: 52.875, 3. Bolivianët: 44.044, 4. Kolombianët: 35.971, 5. Peruanët: 35.083, 6. Kinezët: 34.666, 7. Marokenët: 32.498, 8. Domenikanët: 19.602, 9. Brazilianët: 14.583, 10. Paraguajanët: 14.308. Gjithashtu ka disa komunitete te tjera te rendesishme nga Fiilipinet, Guineja Ekuatoriale, Bullgaria, India, Italia, Argjentina, Nikaragua, Franca, Senegali dhe nga Polonia.

  Madrid është një nga destinacionet më popullore të Spanjës dhe është i njohur për shumë tërheqjet e saj kulturore. Galeritë e artit dhe muzetëMadrid është konsideruar si një nga destinacionet kryesore evropiane në lidhje me muzetë e artit. Më i njohur është Trekëndëshi i Artë i Artit, që ndodhet përgjatë Prado del Paseo dhe i përbërë nga tre muzeume.Më i famshëm është Muzeu Prado, i njohur për pikat kryesore të tilla si Las Meninas Diego Velazquez dhe La Francisco de Goya-s maja vestida dhe La maja desnuda. Të tjera dy muzetë janë Bornemisza Thyssen Muzeu, e themeluar nga një koleksion privat të përzier, dhe Sofia Reina Muzeu, ku Guernica Pablo Picasso-s varet, të kthehej në Spanjë nga Nju Jork pas më shumë se dy dekada. Museo del Prado është një muze dhe galeri arti që përmban një koleksion të mira të botës së artit evropian, nga shekulli i 12-të në fillim të shekullit të 19-të, bazuar në ish-Koleksioni spanjoll Mbretërore.Mbledhja aktualisht përbëhet nga rreth 7600 piktura, skulpt...

  Rajoni Madrid përmban një klimë mesdhetare kontinental simbolit Köppen CSA) me dimër të ftohtë për shkak të lartësisë (650 m (2133 ft) mbi nivelin e detit në Alicante), duke përfshirë edhe reshje dëbore sporadike dhe temperaturat minimale shpesh gradë nën zero. Summer tenton të jetë e nxehtë me temperatura që vazhdimisht kalojnë 30 °C (86 °F) në korrik dhe gusht dhe rrallë mbi 42 °C (104 °F). Për shkak të lartësisë Madridit dhe klimë të thatë, shkon i përditshëm shpesh janë të rëndësishme gjatë verës. Reshjet është e përqendruar në vjeshtë dhe pranverë.

  Madrid është shërbyer me shumë të zhvilluar infrastrukturat e komunikimit, duke e bërë kryeqyteti spanjoll shpërndarës kryesor logjistike për të dy Spanjë dhe të gjithë Evropën Jugore. Ajo gjithashtu mburret me një rrjet të autostradave, që përfshin të dy rrugëve rrjet dhe rrugët radiale, dhe ofron shtyllën kurrizore për rrjetin e Spanjës hekurudhor, duke siguruar lidhje efektive me jo vetëm pjesët e tjera të rajonit, por edhe pjesës tjetër të Spanjës dhe Evropës si tërësi. Madrid renditet përkrah Tokio dhe Paris si një nga tre më të mëdha të botës me shpejtësi të lartë shpërndarës hekurudhore. Madrid është edhe shtëpia e Madrid-Barajas aeroport, aeroport Spanjës anije dhe një nga më të mëdhatë në botë. AjërMadrid-Barajas Airport është aeroporti më i ngarkuar i Spanjës, dhe është qendër kryesore e Iberia Airlines. Kjo si pasojë shërben si portë kryesore të gadishullit Iberik nga Evropa, Amerika dhe pjesa tjetër e botës. Volumet aktuale pasagjerëve shkojnë përpjetë e 50. milion pasag...

  Madrid është shtëpia në La Liga futbollit Madrid Real klubit, të cilët luajnë lojrat e tyre në shtëpi në Santiago Bernabeu. Përkrahësit e tyre janë të referuara si Madridistas apo Merengues simbolit Merengues). Real Madrid është një nga klubet më prestigjioze të futbollit në botë (FIFA zgjedhur Real Madrid ekipin më të mirë të shekullit të 20-të), duke fituar një rekord 9 Kupat evropiane. Rivalët e tyre qytetin e lindjes, të Atletico Madrid, janë gjithashtu të mbështetur mirë në qytet. Lojtarët (dhe mbështetësit) janë të referuara si Colchoneros (The Krijuesve dyshek), në lidhje me ngjyra të kuqe dhe të bardhë e ekipit Jersey, të cilat janë të përcaktuara nga materiale dyshek qenë më e lirë në kohën e formimit të klubit. Në vitin 1982, Madrid priti FIFA World Cup Final. Së bashku me Barcelonës, Glasgou dhe Lisbon, Madrid është një prej vetëm katër qytete në Evropë përmban dy UEFA 5-yll stadium me: Santiago Bernabeu Real Madridit dhe Visente Calderon Atletiko Madridit të dy plotësojn...

  • 3,265,038
  • [1]
  • M
 4. Mirë se vini në WikiProjekti-n Spanja, një grup i redaktorëve që synon bashkërisht të përmirësojë artikujt e Wikipedia-së që lidhen me Spanjën.. Synimi. U bë!

  • History of Spain
  • Religion
  • Geography of Spain
  • Languages

  Early history

  People have lived in Spain since the Stone Age. Later, the Roman Empire controlled Spain for about five hundred years; then as the Roman Empire broke up, groups of Germanic people including Visigothsmoved in and took control.

  Moorish occupation

  In 711, the Umayyads took over, and later groups from North Africa, called the Moors. At first the Moors ruled most of Spain but the reconquista slowly forced them out over seven centuries. They called the land Al-Andalus. They were Muslims, and Muslim Spain was the farthest western point of Islamic civilization. The Caliphate of Córdoba fell apart in the early 11th century and Muslim rulers sometimes fought each other when they were not fighting the Christians. Muslim Spain was focused on le...

  Kingdom of León

  The Kingdom of León, the most important in the early Spanish Middle Ages, was started in 910. This Kingdom developed the first democratic parliament (Cortes de Llión) in Europe in 1188. After 1301, León had the same King as the Kingdom of Castile in personal union. The various kingdoms remained independent territories until 1833, when Spain was divided into regions and provinces. In 1492, the Christians took the last part of Spain that still belonged to the Moors, Granada. Boabdil, the last M...

  Ancient religions in Spain were mostly pagan. Today, however, at least 68 percent of Spain is Roman Catholic. Spanish mystic Teresa of Ávila is an important figure within Catholicism. 27 percent of Spaniards are irreligious. 2 percent are from other religions, this include Baha'i Buddhists, Jain, Muslim,Unitarian Universalism and Zoroastrianism.

  The middle of Spain is a high, dry, flat land called La Meseta. In La Meseta it can be very hot in the summer and cold or very cold in the winter. Spain also has many mountain ranges. The Mount Teide (Tenerife, Canary Islands), the highest mountain of Spain and the islands of the Atlantic (it is the third largest volcano in the world from its base). In the north there is a range of mountains called Los Picos de Europa(The European Peaks). Here it is very cold in winter with a lot of snow but with gentle warm summers. In the south-east of the country is a range of mountains called La Sierra Nevada (The Snowy Mountains). This range of mountains contains the highest mountain in mainland Spain, Mulacen, at 2952 metres. La Sierra Nevada is very popular in winter for winter sports, especially skiing. Snow remains on its peaks throughout the year. The south coast, has a warm and temperate climate, not very hot or very cold. Since Spain is in the south of Europe, it is very sunny. Many peop...

  While Spanish is the most spoken language in the country, other languages like Catalan, Basque or Galicianare also spoken in a few territories.

 5. Galicia is located in Atlantic Europe. It is bordered by Portugal to the south, the Spanish autonomous communities of Castile and León and Asturias to the east, the Atlantic Ocean to the west, and the Cantabrian Sea to the north. It had a population of 2,701,743 in 2018 and a total area of 29,574 km 2 (11,419 sq mi).

 6. en.wikipedia.org › wiki › OviedoOviedo - Wikipedia

  • History
  • Geography
  • Economy
  • Architecture
  • Plazas and Squares
  • Culture
  • Sports
  • Feasts and Traditions
  • Climate
  • Transport

  The Kingdom of Asturias began in 720, with the Visigothic aristocrat Pelagius's (685–737) revolt against the Muslims who at the time were occupying most of the Iberian Peninsula. The Moorish invasionthat began in 711 had taken control of most of the peninsula, until the revolt in the northern mountains by Pelagius. The resulting Kingdom of Asturias, located in an economically poor region of Iberia, was largely ignored by the Muslims. In 720, the area where Oviedo is now located was still uninhabited. It is said that two monks, Máximo and Fromestano (Latin: Maximus et Fromestanus), founded the city in 761. That settlement was soon to be completed with the construction of a small church dedicated to Saint Vincent. Oviedo was established on an uninhabited hillside, with no Visigothic or Roman foundation before it became an Asturian city. Following Pelagius, who died in 737, Alfonso I (739–57) founded a dynasty that reigned until 1037. The Asturian Kingdom was on hostile terms with sout...

  Oviedo is located in the centre of Asturias between the Nalón River and Nora River. To the north lie Las Regueras and Llanera, to the south Mieres and Ribera de Arriba, to the east Siero and Langreo, and to the west Grado and Santo Adriano. The altitude of Oviedo is between 80 and 709 metres above sea level. The city is protected against strong winds by Monte Naranco in the north and the Sierra del Aramoin the south. The city centre is rather hilly.

  The economy is strongly dependent on the service sector, with many office buildings in the city centre. Oviedo's status as the administrative centre of the region supports a large number of jobs in public administration. The manufacturing sector, which remains important in this part of Spain, is not prevalent in Oviedo itself, but is more important in the adjacent municipalities of Siero and Llanera which lie to the north of the city, between Oviedo and Gijon. In 2009, the municipality had a total debt of €135 million.

  Oviedo contains a very rich architectural history, with many buildings dating back to the early medieval period. Many of the building projects were undertaken during Alfonso II's (791-842) reign and Ramiro I's (842-850) reign. Alfonso III's contributions are not as well documented. Alfonso II is said to have built four churches, one dedicated to Christ the Saviour, the Blessed Virgin Mary, St. Tyrsus, and SS Julian and Basilissa. There are few traces of the churches dedicated to the Saviour, the Virgin Mary, and St. Tyrsus. The San Salvador church, which was dedicated to the Saviour, is likely beneath the Cathedral of Oviedo. The church of Santa Maria de la Corte, which was dedicated to the Virgin Mary, was demolished in 1702. As for St. Tyrsus, the church dedicated to him exists today as the church of San Tirso. Only a wall and a three light window are believed to have been built by Alfonso II, the majority of the rest of the church is dated to the 14th century. The best preserved...

  Plaza de la Escandalera, located in the downtownarea
  Plaza del Fontán, located in the old quarters of the city. It has been used as a marketplace for many centuries.
  Corrada del Obispo
  Plaza Porlier, located by the cathedral in the downtown area.

  Oviedo inspired the fictional city of Vetusta in Leopoldo Alas's La Regenta. Other Spanish writers were inspired by the city, including Ramón Pérez de Ayala in Tigre Juan and Dolores Medio in her novel Nosotros los Rivero. Oviedo was featured prominently in Woody Allen's movie Vicky Cristina Barcelona. Museums in Oviedo: 1. Archaeological Museum of Asturias 2. Museum of Fine Arts of Asturias 3. Camara Santa within the Cathedral houses the Arca Santaand Sudarium of Oviedo 4. Diocesan Museum 5. Tabularium Artis Asturiensis 6. Center for the reception and understanding of Preromanesque Art 7. (future) Museum of the Militar Technology and Industry Other cultural centres in Oviedo: 1. Campoamor Theatre 2. Filarmónica Theatre 3. Palacio de Congresos de Oviedo 3.1. Prince Felipe Auditorium 3.2. Princess Letizia Congress Palace Cultural institutions:Orquesta Sinfonica del Principado de Asturias is the premier orchestra of the region, the Principality of Asturias. This full-time symphony orc...

  Formula One

  The most famous athlete from Oviedo is 2005 and 2006 Formula One world champion Fernando Alonso, famous for being Spain's only Formula One title winner, having raced for teams like Renault, Ferrari and McLaren. Alonso has his official career and life museum, together with a karting circuit designed by himself, in Llanera, nearby Oviedo.

  Sports teams in Oviedo

  1. Real Oviedo, football team. (Segunda División) 2. Real Oviedo Rugby, rugby union team. (División de Honor B) 3. Oviedo CB, basketball team. (LEB Oro, second division) 4. Oviedo Booling, roller hockeyteam. (OK Plata, second division) 5. Oviedo Moderno CF, football team. (Segunda División)

  Annual sports events

  1. International Showjumping Competition 2. City of Oviedo Horse Show 3. City of Oviedo San Silvestre* Outdoor Sports Climbing 4. Vuelta a España(Cycling) 5. Vuelta a Asturias(Cycling) 6. Ascent of Naranco(Cycling) 7. City of Oviedo Mountain Bike Open 8. City of Oviedo Cycle Criterium 9. Base Hockey International Tournament 10. Prince of Asturias International Rally 11. National Auto-Cross Championship 12. International Hurdles Competition 13. International Chess Open 14. Boxing Nights 15. As...

  The Festive Calendar: 1. Cabalgata de los Reyes Magos de Oriente: The traditional Twelve Night parade, where the Three Wise Men of the East and their retinue parade through the city main streets, reaching the Cathedral Square, where they make their offering to the Child Jesus. 2. L'Antroxu (Carnival) 3. The Sudarium of Oviedo is displayed to the public three times a year: Good Friday, the Feast of the Triumph of the Crosson 14 September, and its octave on 21 September. 4. The Feast of the Ascension 5. La Foguera de San Xuan (Saint John's Bonfire): 6. La Balesquida or Martes del Bollu or Martes del campo: A public holiday, on a Tuesday in mid-May, where people make a picnic in parks 7. The Feast of San Mateo, a popular week-long festival with street food, music, concerts in the cathedral square and the Día de América en Asturias 8. El Desarme(Disarmament's Day), commemorating the cunning victory of the locals over a Carlist army during the First Carlist War, during the 1830s Typical...

  Oviedo's climate is temperate oceanic (Cfb in the Köppen climate classification). Its climate is very similar to neighbouring city Gijón, with only narrow fluctuations in temperature due to its higher altitude and more inland location. Oviedo's warmest month is in August with an average high of 23.3 °C (73.9 °F). The city centre is located at a lower elevation than the weather station so is likely somewhat milder year-round. Its maritime position renders winters much milder than in continental Spain such as in the Madridcapital region, but summers naturally are far less hot than in the interior. There is a slight drying tendency during summer, albeit far less significant than in other areas of Spain.

  Airports

  Oviedo is served by Asturias Airport, about 48 km (30 mi) from the center of the city; it is located in the municipality of Castrillon.The airport is connected to the city by the A-8 motorway, the A-66 motorway and scheduled bus service (Alsa).

  Public transport

  Oviedo currently has 15 bus lines and one Búho (owl) line. The owl services work on Saturday Sunday and festive nights, except Christmas and Christmas Eve. Last two lines (Línea U y Línea V) who connect rural zones of Oviedo were implemented in March 2020 and they only operate between Monday and Friday.

  Rail

  The Oviedo railway station provides a wide range of long- and middle-distance services, in addition to regional and suburban (cercanías) services operated by Renfe, and the narrow-gauge Renfe Feve lines. Within the municipality, there are others rail stations on the Cercanías Asturiasnetwork, in La Corredoria, Llamaquique, El Caleyo, Olloniego, Santa Eulalia de Manzaneda, Tudela-Veguín, Parque Principado, Colloto, Argañosa-Lavapiés, Las Campas, Las Mazas, San Claudio, Soto-Udrión, Trubia, Fus...

 1. People also search for