Yahoo Web Search

 1. Umeå - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Umeå

  Umeå është një zonë urbane në Västerbotten. Umeå është zona qendrore në komunën Umeå, qyteti i selisë në qarkun Västerbotten dhe që nga viti 1965 qytet universitar - Universiteti Umeå është i pesti më i madh i vendit me afërsisht 16,000 vende studimi me kohë të plotë. Me 88,203 banorët e saj (2018), Umeå është zona ...

 2. Umeå - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Upmeje

  Situated on the Ume River, Umeå is the largest locality in Norrland and the thirteenth largest in Sweden, with 89,607 inhabitants in 2019. The municipality had 129,231 inhabitants as of 2020. [4] When Umeå University was established in 1965, growth accelerated, and the amount of housing has doubled in the last 30 years.

 3. Umeå - Wikipedia

  sh.wikipedia.org › wiki › Umeå

  Umeå se nalazi u uvali Botnijskog zaljeva na ušću rijeke Umeå, na jugu Västerbottena. Grad se nalazi oko 600 km sjeverno od glavnog grada Švedske i oko 400 km južno od polarnog kruga. Najveći je grad sjeverno od područja Stockholm - Uppsala , a ponekad se smatra i regionalnim centrom sjeverne Švedske.

 4. Umestan, Umeå - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Umestan,_Umeå

  Umestan, Umeå. Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë. Jump to navigation Jump to search. Koordinatat: 63°50′4″V 20°15′36″L / . 63.83444°V 20.26000°L / 63.83444; 20.26000. Hyrja në parkun e ndërmarrjes Umestan. Umestan është një park biznesi në Umeå, Suedi.

 5. Umeå – Wikipedia

  sv.wikipedia.org › wiki › Umeå

  Umeå (umemål [ʉ̂ːm], finska Uumaja, umesamiska Ubmeje [6], sydsamiska Upmeje) [7] är en tätort i Västerbotten. Umeå är centralort i Umeå kommun, residensstad i Västerbottens län och sedan 1965 universitetsstad – Umeå universitet är med cirka 16 000 helårsstudieplatser landets femte största.

 6. Umeå - Wikipedia

  br.wikipedia.org › wiki › Umeå

  Umeå (distaget e svedeg ; Uumaja e finneg, Ubmi e samieg) zo ur gêr eus Sveden, en hanternoz ar vro. Kêr-benn proviñs Västerbotten eo. Unan eus kêrioù bras Norrland eo. E 2010 e oa poblet gant 79 594 a dud.

 7. Kisha e Qytetit Umeå - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Kisha_e_Qytetit_Umeå

  Kisha e Qytetit Umeå. Kisha e Qytetit Umeå (Suedisht: Umeå stads kyrka) është një kishë e cila ndodhet në qytetitn Umeå, Suedi ndërmjet Vänortsparken dhe bregut verior të lumit Ume. Kisha është inauguruar në vitin 1894. Kisha është projektuar nga arkitekti i qytetit Fredrik Olaus Lindström nga tulla me bazë guri.

 8. Bashkia e qytetit Umeå - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Bashkia_e_qytetit_Umeå

  Bashkia e qytetit Umeå. Bashkia e qytetit Umeå në Suedi është ndërtuar pas zjarrit të vitit 1888 që dogji gjithë qytetin. Ndërtesa është ngritur aty ku ishte ndërtesa e vjetër (e ndërtuar në shekullin e 17-të) dhe është përfunduar në vitin 1890. Arkitekt ishte Fredrik Olaus Lindström nga Stokholmi.

 9. Wikipedia

  www.wikipedia.org

  Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation.

 10. Burgu i vjetër, Umeå - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Burgu_i_vjetër,_Umeå

  Burgu i vjetër, Umeå. Burgu i vjetër ( suedisht: Umeå gamla fängelse ose länscellfängelset ) u kompletua në vitin 1861. Burgu është një nga disa ndërtesat që nuk u dogjën gjatë zjarrit të vitit 1888. Kështu, ai është një nga ndërtesat më të vjetra të mbetuara në Uma dhe renditen si ndërtesë që nga viti 1992.

 11. People also search for