Yahoo Web Search

 1. Herní konzole – Wikipedie

  cs.wikipedia.org/wiki/Herní_konzole

  Herní konzole je elektronické zařízení fungující na principu počítače, které je primárně určeno pro hraní her, v tomto případě takzvaných videoher.Jako výstupní zařízení většinou slouží běžná barevná televize, méně často pak počítačový monitor.

 2. Video game console - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Video_game_console

  A video game console is an electronic or computer device that outputs a video signal or visual image to display a video game that one or more people can play through some type of game controller.

 3. Konzola – Wikipedie

  cs.wikipedia.org/wiki/Konzola

  Slovo konzola (dříve konsola; v poslední době často konzole; z franc. console, podpěra, od lat. consolari, podpírat, utěšovat) označuje: . konzola (architektura) – podpěrný stavební prvek, který je zasazen do zdi a slouží k nesení jiných stavebních prvků (např.

 4. Seznam domácích herních konzolí – Wikipedie

  cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_domácích_herních...

  Seznam obsahuje také nevydané konzole. Barva pozadí znázorňuje nejvíce prodávanou herní konzoli daného roku. Barva pozadí znázorňuje herní konzoli, která se nedočkala realizace.

 5. Herní konzole | Konzoleahry.cz

  www.konzoleahry.cz/herni-konzole

  Herní konzole už přes 30 let umožňují hraní těch nejlepších her z pohodlí domova na vaší televizi. Jsou nepostradatelnou součástí každého hráče, protože na rozdíl od jiných zařízení, herní konzole jsou určené primárně na hraní videoher. Skvěle je také využijete s přáteli nebo rodinou.

 6. Herní konzole - Heureka.cz

  herni-konzole.heureka.cz

  Heureka.cz vám poradí, jak vybírat Herní konzole. Vybírejte si Herní konzole podle parametrů a srovnávejte ceny z internetových obchodů na Heurece.

 7. Henri Charrière - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Henri_Charrière

  Henri Charrière (French pronunciation: [ɑ̃ʁi ʃaʁjɛʁ]; 16 November 1906 – 29 July 1973) was a French writer, convicted as a murderer by the French courts.He wrote the novel Papillon, a memoir of his incarceration in and escape from a penal colony in French Guiana.

 8. Wikipedia:About - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:About

  Wikipedia was founded as an offshoot of Nupedia, a now-abandoned project to produce a free encyclopedia, begun by the online media company Bomis.Nupedia had an elaborate system of peer review and required highly qualified contributors, but the writing of articles was slow.

 9. En Vogue - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/En_Vogue

  En Vogue is an American R&B/pop vocal group whose original lineup consisted of singers Terry Ellis, Dawn Robinson, Cindy Herron, and Maxine Jones. Formed in Oakland, California in 1989, En Vogue reached number two on the US Hot 100 with the single "Hold On", taken from their 1990 debut album Born to Sing.

 10. - Wikipedia

  en.wikipedia.org/wiki/Main_Page

  Local embassy – For Wikipedia-related communication in languages other than English. Reference desk – Serving as virtual librarians, Wikipedia volunteers tackle your questions on a wide range of subjects. Site news – Announcements, updates, articles and press releases on Wikipedia and the Wikimedia Foundation.