Yahoo Web Search

Search results

      • Islam (arapski: الإسلام; latinično: al-'islām, predanost Bogu), monoteistička svjetska religija utemeljena je u Arabiji u VII. stoljeću. Utemeljio ju je Muhammed, a njezini sljedbenici nazivaju se muslimani. Pripada tipu objavljene i pravne religije.
      hr.wikipedia.org › wiki › Islam
  1. Islam je jedna od religija u Srbiji, prisutna već vekovima na njenim prostorima. Muslimani Srbije su uglavnom sledbenici sunitskog islama. Prema popisu iz 2011, u Srbiji (bez Kosova i Metohije) [1] ima oko 222.828 muslimana ili 3,1% stanovništva. Srpski muslimani su pretežno organizovani u tri zajednice:

  2. Islam je jedna od tradicionalnih religija u Srbiji, prisutna već vekovima na njenim prostorima. Muslimani Srbije su uglavnom sledbenici sunitskog islama. Prema popisu iz 2002. godine, u Srbiji ima oko 280,000 muslimana ili 3,6% stanovništva. Srpski muslimani su pretežno organizovani u dve zajednice: Islamska zajednica Srbije, sa sedištem u ...

  3. Islam je jedna od tradicionalnih religija u Srbiji, prisutna već stoljećima na njenim prostorima. Muslimani Srbije pretežno su sljedbenici sunitskog islama. Prema popisu iz 2002. godine, u Srbiji (bez Kosova ) [1] ima oko 280 000 muslimana ili 3,6% stanovništva.

  4. Zastava Islamske zajednice Srbije. Islamska zajednica Srbije je vrhovno telo svih muslimana na teritoriji Srbije organizovana u Rijaset. Rijaset islamske zajednice Srbije podeljen je na 3 mešihata: srbijanski, sandžački i preševski .

  5. Islam (arapski: الإسلام; latinično: al-'islām, predanost Bogu), monoteistička svetska religija utemeljena je u Arabiji u VII. vijeku. Utemeljio ju je Muhamed, a njezini sljedbenici nazivaju se muslimani. Pripada tipu objavljene i pravne religije.

  6. bs.wikipedia.org › wiki › IslamIslam - Wikipedia

    Islam (arapski: الإسلام al-islām; predanost jednom Bogu) jeste monoteistička religija koja je nastala na Arapskom poluostrvu u 7. vijeku. Prema broju pripadnika, danas je druga najrasprostranjenija religija [1] i religija s najbržom stopom rasta broja pripadnika na svijetu.

  7. U vreme postojanja Jugoslavije, Muslimani su govorili srpskohrvatskim jezikom, a pre priznanja njihove narodnosti 1971. godine, izjašnjavali su se kao pripadnici drugih naroda u SFRJ (najčešće kao Srbi ili Hrvati, odnosno Jugosloveni ), dok je pojam musliman bio samo odrednica za versku pripadnost.

  1. People also search for