Yahoo Web Search

 1. About 12,400 search results
 1. Faqet në kategorinë "Filma shqip". Kjo kategori ka 200 faqe nga 637 gjithësej. (faqja paraardhëse) ( faqja pasardhëse) Amsterdam Express. Filma dokumentarë të prodhuar nga Kosovafilmi. Kosovafilmi. Lista e filmave në gjuhën shqipe: 1-9. Lista e filmave në gjuhën shqipe: B. Lista e filmave në gjuhën shqipe: C.

 2. sq.wikipedia.org › wiki › FilmiFilmi - Wikipedia

  • Filmat Horror
  • Historia E Filmit
  • Kategorizimi Sipas moshës
  • E Drejta MBI Filmin Vendas
  • Shiko Edhe
  • Burim I të Dhënave
  • Faqe Interneti

  Ka shume filma nder te cilet ben pjese edhe kategoria e filmave horror, te cilet kane nje qellim te vecante per te percjelle nje ndjenje frike dhe ankthi te theksuar tek shikuesi, i cili gjate filmit perjeton ngjarjet sikur te ishte vete personazhi kryesor. Kjo ndjenje behet akoma me e vecante me faktin qe shikuesi gjithmone e di se cfare e pret personazhin, prandaj dhe pret ne ankth veprimin e tij (te drejte apo te gabuar). Ana pozitive e filmave horror është se shpeshhere fundi është i lumtur dhe verteton faktin se asnje nga ngjarjet e filmit nuk ekziston, duke neutralizuar edhe friken e madhe qe krijohet fillimisht. Keto lloj filmash kane filluar te prodhohen qe para shume vitesh, pra qe kur njerezit filluan te studionin ndjenjen e frikes. Mund te permendim disa filma horror si "I know what you did last summer" "I still know what you did last summer" "I will always know what you did last summer" "The town" "The strangers" "That honeymoon" "Eden Lake"etj. Filmi me i frikshem horro...

  Para vellezerve Lymier, babai i Motion Picture apo fotografise ne levizje ishte Louis Le Prince, i cili me vitin 1888 e xhiroi nje film te metrazhit te shkurter 2 seconda. Me nje kamer me 12 frame ne second i titulluar Roundhay Garden Scene.Shfaqja e pare filmike u be ne vitin 1895,nga vellezerit franceze Lymier. Ishte njera nga shpikjet me te medha te shekullit,por filmit te asaj kohe i mungonte zeri. U deshen shume vite eksperimente derisa ne vitin 1926,vellezerit Verner njoftuan lindjen e filmit te pare me ze. Ky film ishte Don Zhuani. Ne Paris ky film u dha neper kinema per rreth nje vit dhe solli rreth 8.5 milion franga te ardhura. Filmi Don Zhuani ishte i regjistruar me sistemin e zerit vitafon(ky sistem e regjistronte zerin ne pllaka gramafoni ne rruge elektromekanike). Ne vtin 1927 kompania filmike Fox Movies hodhi ne treg nje sistem te ri regjistrimi te quajtur Movieton. Me kete sistem,regjizori i mirenjohur francez Rene Cler beri filmat e pare te mirefillte me ze. Keto fil...

  Vepra filmike që për cak kanë publikun pa marrë parasysh moshën e tyre hynë në kategorin ‘A’ të veprave artistike. Filmat e prodhuar me qëllim shfaqjeje para publikut mosha e të cilëve është mbi 14 vjeçare hynë në kategorin ‘B’ ndërsa për ata që cakun e kanë shikuest mbi 18 vjeçë është kategoria ‘C’.

  E drejta mbi lëndën filmike trajtohet si lëndë arkivore publike për filmat vendas d.m.th të financuara nga Sigla QKK

  ^ QKK-Ligji për kinematografi, neni 2 Arkivuar30 qershor 2008 tek Wayback Machine, në internet prill 2007
  ^ a b LIGJI PËR KINEMATOGRAFINË Në amëzën assembly-kosova.org Arkivuar27 shtator 2007 tek Wayback Machine
  IMDb - IMDb
  Box Office Mojo - Box Office Mojo
 3. en.wikipedia.org › wiki › Babe,_the_Gallant_PigBabe (film) - Wikipedia

  In 2006, a video game of the same name based on the film, was published by Mastertronic for the PlayStation 2. In January 2016, an online petition for the release of the director's cut of Babe: Pig in the City was made. Music. The musical score for Babe was composed by Nigel Westlake and performed by the Melbourne Symphony Orchestra. Classical ...

 4. Çifti i lumtur 1975. Lumë drite 1975. Filmi Rrugicat që kërkonin diell.jpg. Rrugicat që kërkonin diell 1975. Filmi Në fillim të verës.jpg. Në fillim të verës 1975. Filmi Kur hiqen maskat.jpg. Kur hiqen maskat 1975. Filmi Udhëtim në pranverë.jpg.

 5. The culture of Australia is primarily a Western culture, derived from Britain but also influenced by the unique geography of Australia, the cultural input of Aboriginal, Torres Strait Islander and other Australian people. The British colonization of Australia began in 1788, and waves of multi-ethnic migration followed.

 6. Shiko Më shumë se 10,000 filma me titra shqip falas! DVDShqip është faqa e vetme shqiptare që ju ofron navigim të thjeshtë duke ju mundësuar shikim të filmave dhe serialeve me titra shqip!

 7. Filma Te dubluar ne shqip Filma te animuar ne shqip Filma per femi Filma shqip Filma shqip Frozen Dubluar ne shqip Dubluar ne shqip Animuar

 1. People also search for