Yahoo Web Search

 1. Paris - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Paris

  The City of Paris is the centre and seat of government of the region and province of Île-de-France, or Paris Region, which has an estimated population of 12,174,880, or about 18 percent of the population of France as of 2017. The Paris Region had a GDP of €709 billion ($808 billion) in 2017.

  • Paris
  • France
  • 28–131 m (92–430 ft), (avg. 78 m or 256 ft)
  • Île-de-France
 2. Parisi - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Parisi
  • Etimologjia
  • Historia
  • Gjeografia
  • Bukuria E Qytetit
  • Ekonomia
  • Shëndetësia
  • Arsimi
  • Sporti

  Emri i Parisit rrjedh nga ai i banorëve të tij më të hershëm, fisi gal i njohur si Parisi. Qyteti u quajt Lutetia (më të plotë, Lutetia Parisiorum, "Lutetia e Parisii"), gjatë epokës romake nga shekulli i 1-rë në shekullin e 4-t, por gjatë sundimit të Julianit të Femohues (360-363), qyteti u riemërua Paris. Besohet se emri i fisit Parisii vjen nga fjala selltiko-galike "parisio" që do të thotë "punëtor" ose "artizan". Parisi ka shumë pseudonime, por pseudonimi më i famshëm i tij është "La Ville Lumiere-" ("Qyteti i dritës"),një emër që i detyrohet së pari famës së tij si një qendër e arsimit dhe ideve gjatë Epokës së Iluminizmit, dhe vonë për krijimin e tij të hershëm të ndriçimit rrugor. Që nga mesi i shekullit të 19-të, Paris ka qenë i njohur me emrin Panam. Këngëtari Renaud e popullarizoi këtë term midis brezit të ri me albumin e tij Amoureux de Paname ("Në dashuri me Paname") të vitit 1976. Banorët e Parisit njihen në shqip si "parizianë" dhe në frëngjisht si "parizjë".

  Origjina

  Shenjat e herëshme arkeologjike të vendbanimeve të përhershme në zonën e Parisit datojnë rreth 4200 PK. Parisii, një degë e fisit Selltik Senone, që banonte në zonën pranë lumit Sena rreth 250 PK. Romakët pushtuan zonën e Parisit në vitin 52 PK, dhe u vendosën përfundimisht deri në fund të atij shekulli në bregun e majtë të Senës në kodrën Sainte Geneviève. Qyteti galo-romak u quajt fillimisht Lutetia apo Lutetia Parisorum por më vonë u Galizua në Lutèce. Ai u zgjerua në masë të madhe gjatë s...

  Periudha merovingiane dhe feudale

  Rajoni i Parisit ishte nën kontrollin e plotë të frankëve gjermanikë nga fundi i shekullit të 5-të. Mbreti frank Clovis Frank, mbreti i parë i dinastisë Merovingiane, e bëri qytetin kryeqytetin e tij në vitin 508. Dinastia Karolingiane në fund të shekullit të 8-të e zhvendosi kryeqytetin frank në Aachen, kjo periudhë përkoi me fillimin e pushtimeve vikinge që ishin përhapur deri pranë Parisit në fillim të shekullit të 9-të. Sulmet e përsëritura i detyruan parizianët të ndërtojnë një kështjell...

  Mesjeta deri në shekullin e 18-të

  Popullsia e Parisit ishte rreth 200.000 kur "Vdekja e Zezë", një epidemi ndodhi në 1348, nga e cila vdisnin më shumë si 800 njerëz në ditë. Dhe 40.000 vdiqën nga murtaja në 1466. Gjatë shekujve 16 dhe 17, murtaja shfaqej në qytet për gati një vit në çdo tre vjet. Parisi humbi pozitën e tij si selia e mbretërisë franceze gjatë pushtimit nga aleatët e anglezëve, burgundianët gjatë "Luftës njëqind vjeçare", por rifitoi titullin e tij kur Karli VII i Francës e çliroi qytetin nga sundimi anglez në...

  Parisi ndodhet në harkun verior të lumit Sena dhe përfshin dy ishuj, Ishullin Saint-Louis dhe atë më të madh Ishullin e Qytetit, të cilët formojnë pjesën më të vjetër të qytetit. Në përgjithësi, qyteti është relativisht i sheshtë, dhe pika më e ulët është 35 m mbi nivelin e detit. Parisi ka disa kodra, nga të cilat më e larta është 130m në Montmartre. Përjashtuar parqet periferike të Bois de Boulogne dhe Bois de Vincennes, Paris mbulon një sipërfaqe ovale prej 86,928 km2.

  Arkitektura

  Pjesa më e madhe e Parisit bashkëkohor është rezultat i remodeling të madh urban të mesit të shekullit të 19-të. Për shekuj me radhë, qyteti kishte qenë një labirinth rrugësh të ngushta dhe shtëpi gjysmë-druri, por, duke filluar me ardhjen e Haussman-it, lagjet tëra u rrafshuan për të hapur vendin për rrugët e gjera të shoqëruara me ndërtesa guri neo-klasike. Shumica e këtij Parisi të 'ri' është Parisi që ne shohim sot. Që nga ajo kohë Kodi i ndërtimit ka parë vetëm disa ndryshime, dhe planet...

  Monumentet dhe vendet tërheqëse

  Tre nga monumentet më të famshme pariziane janë katedralja Notre Dame e Parisit e shekullit të 12-të, Harku i Triumfit dhe Kulla Eiffel. Kulla Eifel ishte një konstruksion i "përkohshëm" nga Gustave Eiffel për Ekspozita Universale 1889, por kulla nuk u çmontua dhe tani është një simbol i përjetshëm i Parisit. Aksi historik është një linjë monumentesh dhe ndërtesash që shtrihen në një linjë pothuajse të drejtë nga qendra e qytetit drejt perëndimit. Linja e monumenteve fillon me Muzeun e Luvrit...

  Parqet dhe lulishtet

  Dy nga lulishtet më të vjetra dhe më të famshme të Parisit janë Lulishtja Tuileries, e krijuar në shekullin e 16-të për një pallat mbi brigjet e Senës pranë Luvrit dhe Lulishtja e Luksemburgut në Bregun e majtë, një tjetër ish lulishte private që i përkiste një kështjelle ndërtuar për Marie de Medici në vitin 1612. Jardin des Plantes, e krijuar nga mjeku i Louis XIII, Guy de La Brosse për kultivimin e bimëve medicinale, ishte lulishtja e parë publike në Paris. Disa nga kopshtet e tjera të mëd...

  Me një GDP për vitin 2010572,4 miliardë euro (759,9 miliardë US$), rajoni i Parisit ka një nga GDP-të më të larta në botë, pas Tokios, Nju Jorkut dhe Los Angeles, duke e bërë atë një motor të ekonomisë globale. Rajoni i Parisi është qendra kryesore e aktivitetit ekonomik të Francës. Aktiviteti në zonën urbane të Parisit, nuk ka një industri kryesore të specializuar (siç është Los Anxheles me industrinë argëtuese apo Londra dhe Nju Jorku me industritë financiare përveç aktiviteteve të tyre të tjera). Aktiviteti më i dendur ekonomik i rajonit të Parisit, zhvillohet në perëndim të qytetit, në një trekëndësh midis Operas Garnier, La Défense dhe Seine de Val. Ndërsa ekonomia e Parisit është e dominuar kryesisht nga shërbimet, ajo mbetet një fuqi e madhe e rëndësishme e prodhimit të Evropës, sidomos në sektorët industriale të tilla si automobilat, aeronautika, dhe ajo elektronike. Parisi është i pari në Evropë për sa i përket aftësive dhe shpenzimeve për qëllime kërkimore dhe është konsid...

  Kujdesi shëndetësor dhe shërbimi emergjent mjekësor në qytetin e Parisit dhe rrethinat e tij janë siguruar nga Asistenca Publike Hôpitaux de Paris (AP-HP), një sistem publik spitalor që punëson më shumë se 90.000 njerëz (duke përfshirë mjekët, personelin mbështetës dhe administratorët) në 44 spitale. Ai është sistemi më i madh spitalor në Evropë.

  Në fillim të shekullit të 9-të, perandori Karli i Madh i detyroi të gjitha kishat të jepnin mësime në lexim, shkrim dhe aritmetike tek besimtarët tyre, dhe katedralet të jepnin mësime për arsimim më të lartë në gjuhë, fizikë, muzikë, dhe teologji. Në atë kohë, Parisi ishte një qytet katedralesh nga më të mëdhenjtë në Francë dhe filloi të rrisë famën e tij si një qendër arsimore. Në fillim të shekullit të 13-të, Shkolla e Katedrales Notre-Dame kishte mësues shumë të famshëm dhe mësimet e diskutueshme e disa prej tyre çoi në krijimin e Universitetit Sainte Geneviève të ndarë në Bregun e majtë Bank që do të bëhej qendra e Lagjes Latine shkollore të Parisit e përfaqësuar më së miri nga Universiteti i Sorbonës. Dymbëdhjetë shekuj më vonë, edukimi në Paris dhe në rajonin e Parisit (Île-de-France rajon) punëson rreth 330.000 persona, prej të cilëve 170.000 janë mësues dhe profesorë që u japin mësim rreth 2.9 milion fëmijëve dhe studentëve në rreth 9.000 shkolla dhe institucione të arësimit...

  Klubet sportive më të njohura të Parisit janë klubi i futbollit Paris Saint-Germain FC, ekipi i basketbollit Paris-Levallois Basket, dhe klubi i regbisë Stade Français.Stadiumi 80.000 vendësh "Stade de France", i ndërtuar për Kupën e Botës 1998 të FIFA-s, ndodhet në Saint-Denis. Ai është përdorur për futboll, regbi dhe atletikë. Në Paris janë zhvilluar lojrat olimpike të vitit 1900 dhe 1924, finalet e Kampionateve Botërore të Futbollit në 1938 dhe 1998, si dhe Kampionati Botëror i Regbisë më 2007. Edhe pse pika e fillimit dhe rruga e të famshmit Tour de France ndryshon çdo vit, faza përfundimtare gjithmonë përfundon në Paris, dhe, që nga viti 1975, gara ka mbaron në Champs Élysées. Tenisi është një tjetër sport popullor në Paris dhe në të gjithë Francën. Turneu Francez, që bëhet çdo vit në fushën e kuqe të Qendrës Kombëtare Roland Garros të tenisit pranë Bois de Boulogne, është një nga katër ngjarjet katër turnetë më të mëdha të tenisit profesionist botëror. Finalja e Kupës së Kampi...

  • Flamuri i Parisit
  • Franca
 3. Wikipedia

  www.wikipedia.org

  Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation.

 4. Paris (mythology) - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Paris_(mythology)
  • Mythology
  • Later Treatments
  • References
  • External Links

  Childhood

  Paris was a child of Priam and Hecuba (see the List of children of Priam). Just before his birth, his mother dreamed that she gave birth to a flaming torch. This dream was interpreted by the seer Aesacus as a foretelling of the downfall of Troy, and he declared that the child would be the ruin of his homeland. On the day of Paris's birth, it was further announced by Aesacus that the child born of a royal Trojan that day would have to be killed to spare the kingdom, being the child that would...

  Judgment of Paris

  In celebration of the marriage of Peleus and Thetis, Lord Zeus, father of the Greek pantheon, hosted a banquet on Mount Olympus. Every deity and demi-god had been invited, except Eris, the goddess of strife (no one wanted a troublemaker at a wedding). For revenge, Eris threw the golden Apple of Discord inscribed with "tēi kallistēi" – "For the most beautiful" – into the party, provoking a squabble among the attendant goddesses over for whom it had been meant. The goddesses thought to be the m...

  Trojan War

  Homer's Iliad casts Paris as unskilled and cowardly. Although Paris readily admits his shortcomings in battle, his brother Hector scolds and belittles him after he runs away from a duel with Menelaus that was to determine the end of the war.His preference for bow and arrow emphasizes this, since he does not follow the code of honor shared by the other heroes. Early in the epic, Paris and Menelaus duel in an attempt to end the war without further bloodshed. Menelaus easily defeats Paris, thoug...

  Jacques Offenbach, Henri Meilhac and Ludovic Halévy's 1864 operetta La belle Hélènetells a droll version of the seduction of Helen by Paris, who is the lead male role.
  The 1951 Swedish film Sköna Helena is an adapted version of Offenbach's operetta, starring Max Hansen and Eva Dahlbeck.
  In the 1956 film Helen of Troy, Paris, as the main character, is portrayed as a heroic character who at first worships peace and love but is later forced to take up arms against the treacherous Gre...
  In prose he appears as the main character in Rudolf Hagelstange's 1959 book Spielball der Götter(Game of Gods).
  Homer, The Iliad with an English Translation by A.T. Murray, Ph.D. in two volumes. Cambridge, MA., Harvard University Press; London, William Heinemann, Ltd. 1924. Online version at the Perseus Digi...
  Homer, Homeri Opera in five volumes. Oxford, Oxford University Press. 1920. Greek text available at the Perseus Digital Library.
  Quintus Smyrnaeus, The Fall of Troy translated by Way. A. S. Loeb Classical Library Volume 19. London: William Heinemann, 1913. Online version at theoi.com
  Quintus Smyrnaeus, The Fall of Troy. Arthur S. Way. London: William Heinemann; New York: G.P. Putnam's Sons. 1913. Greek text available at the Perseus Digital Library.
  'The Judgement of Paris' by William Etty at the Lady Lever Art Gallery
  Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Paris (legend)" . Encyclopædia Britannica(11th ed.). Cambridge University Press.
 5. Paris Hilton - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Paris_Hilton

  Paris Whitney Hilton (born February 17, 1981) is an American media personality, socialite, businesswoman, model, singer, actress, and DJ. She is a great-granddaughter of Conrad Hilton , the founder of Hilton Hotels .

 6. Paris Saint-Germain F.C. - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Paris_Saint-Germain_F
  • Historia
  • Logoja
  • Stadiumi
  • Lojtarët
  • Referime

  Paris Saint-Germain Football Club u krijua më 12 gusht 1970 pas një bashkimi midis Paris FC dhe Stade Saint-Germain . Kjo skuadër u krijua nga një grup biznesmenësh të pasur, klubi pësoi rritje të madhë që në vitet e para . Les Rouge-et-Bleu fituan Ligue 2 që në vitin e parë të krijimit dhe u ngjitën në Ligue 1.

  Emblema e parë e Paris Saint-Germain (ose logoja e PSG-së) është krijuar për herë të parë në vitin 1970, ajo u përdor në vetëm 2 sezonet e para .

  Parc des Princes është stadium i futbollit në Paris, Francë. Stadiumi ndodhet në jugperëndim të kryeqytetit.Stadiumi ka kapacitet të ulësve me 47,929 spektatorë.

  Skuadra aktuale

  1. Redaktuar më 1 shtator 2019

  ^ "PSG firmly in the pantheon". FIFA. Marrë më 19 janar 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  ^ "A brief history of PSG". ESPN. Marrë më 17 gusht 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  ^ "Historique des maillots du PSG : les années 1970". PSG MAG. Arkivuar nga origjinali origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 8 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  ^ "PARC DES PRINCES". Paris2024. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 gusht 2016. Marrë më 7 korrik 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. Paris Charter - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Paris_Charter

  British Prime Minister Margaret Thatcher attended the summit while undergoing a challenge to her leadership of the country's ruling Conservative Party, and it was while in Paris that she learned she had not obtained sufficient votes in the first round of the party's leadership election to be declared the winner outright, necessitating a further round of voting. Thatcher later claimed that the fact she was in Paris and unable to begin immediately rallying support was one of the factors that ...

 8. Treaty of Paris (1783) - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Treaty_of_Paris_(1783)

  Treaty of Paris, by Benjamin West (1783), depicts the United States delegation at the Treaty of Paris (left to right): John Jay, John Adams, Benjamin Franklin, Henry Laurens, and William Temple Franklin. The British delegation refused to pose, and the painting was never completed. Peace negotiations began in Paris in April 1782 and continued ...

 9. Bitcoin - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Bitcoin
  • Themeluesi
  • Historia
  • Dizajni

  Bitcoin u shpik nga një person i panjohur ose grup njerëzish nën emrin Satoshi Nakamoto dhe u lirua si softuer me kod të hapur në vitin 2009.Bitcoins janë krijuar si shpërblim për një proces të njohur si miniera (mining). Ato mund të shkëmbehen për monedha të tjera, produkte dhe shërbime. Që nga shkurti i vitit 2015, mbi 100,000 tregtarë dhe shitës pranuan bitcoin si pagesë. Hulumtimet e prodhuara nga Universiteti i Kembrixhit vlerësojnë se në vitin 2017ekzistojnë 2.9-5.8 milion përdorues unikë duke përdorur një portofol (wallet), shumica e të cilëve përdorin bitcoin (kriptmonedhën).

  Më 18 gusht 2008, u aktivizua emri i domain-it "bitcoin.org". Në nëntor të atij viti, një lidhje me një letër të shkruar nga Satoshi Nakamoto me titull Bitcoin: Një sistem elektronik i parasë së gatshme për peer-to-peer u postua në një listë postimesh kriptografike. Nakamoto zbatoi softuerin bitcoin si kod të hapur dhe lëshoi ​​atë në janar 2009. Identiteti i Nakamoto mbetet i panjohur. Në janar të vitit 2009, rrjeti bitcoin erdhi në ekzistencë pasi Satoshi Nakamoto minonte bllokun e parë ndonjëherë në zinxhir, i njohur si blloku i gjenezës, për një shpërblim prej 50 bitcoins. Bitcoin tani për tani ka vlerën e 57,000 eurove.

  Blockchain është një libër publik që regjistron transaksione bitcoin. Një zgjidhje e re e realizon këtë pa asnjë autoritet qendror të besuar: mirëmbajtja e bllokut kryhet nga një rrjet nyjesh komunikimi që drejton softuerin bitcoin. Transaksionet e paguesit të formularit X dërgon bitcoins Y tek paguesi Z të transmetohen në këtë rrjet duke përdorur aplikacione softuerike në dispozicion. Nyjet e rrjetit mund të verifikojnë transaksionet, t'i shtojnë ato në kopjen e tyre të librit dhe pastaj të transmetojnë këto shtesa të regjistrave në nyje të tjera. Blockchain është një bazë të dhënash të shpërndarë - për të arritur verifikimin e pavarur të zinxhirit të pronësisë së çdo sasie të çdo bitcoin, secili nyje rrjeti ruan kopjen e vet të bllokadës. Përafërsisht gjashtë herë në orë, krijohet një grup i ri i transaksioneve të pranuara, një bllok, i shtohet bllokadës dhe publikohet shpejt në të gjitha nyjet. Kjo lejon softuerin bitcoin të përcaktojë kur është shpenzuar një sasi e caktuar bitco...

 10. Elhaida Dani - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Elhaida_Dani
  • Biografia
  • Diskografia
  • çmime të Fituara

  Ka studiuar piano që në moshën 6-vjecare në shkollën ‘Prenkë Jakova’ në Shkodër. Ka marrë pjesë në talent–show “Star Academy”, ku është shpallur fituese në vitin 2009. Më pas ka marrë pjesë në festivale ndërkombëtare si në Rumani, Bullgari etj. Konkurrimi i saj në festivale filloi në Kënga Magjike 2008 ku këndoi "Fjala e fundit" dhe më pas në vitin 2011, në festivalin e këngës në RTSH. Ajo këndoi "Mijëra Vjet" dhe u nderua me çmimin "Melodia më e mirë". Viti 2012 është një vit i paharruar për Elhaiden pasi publikoi albumin e saj të parë dhe më pas në Top-Fest u shpall fituese e çmimit të madh me këngën “S'je më”. Gjatë vitit 2017 Elhaida Dani vazhdoi turin Notre Dame De Paris, duke luajtur rolin kryesor të musicalit "Esmeralda". Ky turne zhvillohet në skena me përmasa të mëdha botërore, Elhaida ka zhvilluar turne në vende si Franca, Lebanon, Turqi, së fundmi dhe në Rusi ku turneu është mbyllur po me sukses. Më pas Elhaida rikthehet me produksionet si "Më mbaj" këngë e cila është pro...

  Këngë

  1. 2008– "Fjala e fundit" 2. 2011– "Mijëra vjet" 3. 2011- "Si asnjëherë" 4. 2012– "S'je më" 5. 2013– "When Love Calls YourName" 6. 2013- "Baciami e Basta" 7. 2015- "I'm Alive" 8. 2017- "Më mbaj" 9. 2017- "E ngrirë" 10. 2017- "Amazing" 11. 2017- "Sugar wings"

  2013 - E klasifikuar e para në edicionin e parë të The Voice of Italy
  2012 - Fiton çmimin e parë në Top Fest
  2009 - E klasifikuar e para në Star Akademi
  2014 - Fiton cmimin e pare ne Festivalin e Kenges ne RTSH
 11. People also search for