Yahoo Web Search

 1. Paris - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Paris

  In 1975, the National Assembly changed the status of Paris to that of other French cities and, on 25 March 1977, Jacques Chirac became the first elected mayor of Paris since 1793. The Tour Maine-Montparnasse, the tallest building in the city at 57 storeys and 210 metres (689 feet) high, was built between 1969 and 1973.

  • Paris
  • France
  • 28–131 m (92–430 ft), (avg. 78 m or 256 ft)
  • Île-de-France
 2. Parisi - Wikipedia

  sq.wikipedia.org › wiki › Parisi
  • Etimologjia
  • Historia
  • Gjeografia
  • Bukuria E Qytetit
  • Ekonomia
  • Shëndetësia
  • Arsimi
  • Sporti

  Emri i Parisit rrjedh nga ai i banorëve të tij më të hershëm, fisi gal i njohur si Parisi. Qyteti u quajt Lutetia (më të plotë, Lutetia Parisiorum, "Lutetia e Parisii"), gjatë epokës romake nga shekulli i 1-rë në shekullin e 4-t, por gjatë sundimit të Julianit të Femohues (360-363), qyteti u riemërua Paris. Besohet se emri i fisit Parisii vjen nga fjala selltiko-galike "parisio" që do të thotë "punëtor" ose "artizan". Parisi ka shumë pseudonime, por pseudonimi më i famshëm i tij është "La Ville Lumiere-" ("Qyteti i dritës"),një emër që i detyrohet së pari famës së tij si një qendër e arsimit dhe ideve gjatë Epokës së Iluminizmit, dhe vonë për krijimin e tij të hershëm të ndriçimit rrugor. Që nga mesi i shekullit të 19-të, Paris ka qenë i njohur me emrin Panam. Këngëtari Renaud e popullarizoi këtë term midis brezit të ri me albumin e tij Amoureux de Paname ("Në dashuri me Paname") të vitit 1976. Banorët e Parisit njihen në shqip si "parizianë" dhe në frëngjisht si "parizjë".

  Origjina

  Shenjat e herëshme arkeologjike të vendbanimeve të përhershme në zonën e Parisit datojnë rreth 4200 PK. Parisii, një degë e fisit Selltik Senone, që banonte në zonën pranë lumit Sena rreth 250 PK. Romakët pushtuan zonën e Parisit në vitin 52 PK, dhe u vendosën përfundimisht deri në fund të atij shekulli në bregun e majtë të Senës në kodrën Sainte Geneviève. Qyteti galo-romak u quajt fillimisht Lutetia apo Lutetia Parisorum por më vonë u Galizua në Lutèce. Ai u zgjerua në masë të madhe gjatë s...

  Periudha merovingiane dhe feudale

  Rajoni i Parisit ishte nën kontrollin e plotë të frankëve gjermanikë nga fundi i shekullit të 5-të. Mbreti frank Clovis Frank, mbreti i parë i dinastisë Merovingiane, e bëri qytetin kryeqytetin e tij në vitin 508. Dinastia Karolingiane në fund të shekullit të 8-të e zhvendosi kryeqytetin frank në Aachen, kjo periudhë përkoi me fillimin e pushtimeve vikinge që ishin përhapur deri pranë Parisit në fillim të shekullit të 9-të. Sulmet e përsëritura i detyruan parizianët të ndërtojnë një kështjell...

  Mesjeta deri në shekullin e 18-të

  Popullsia e Parisit ishte rreth 200.000 kur "Vdekja e Zezë", një epidemi ndodhi në 1348, nga e cila vdisnin më shumë si 800 njerëz në ditë. Dhe 40.000 vdiqën nga murtaja në 1466. Gjatë shekujve 16 dhe 17, murtaja shfaqej në qytet për gati një vit në çdo tre vjet. Parisi humbi pozitën e tij si selia e mbretërisë franceze gjatë pushtimit nga aleatët e anglezëve, burgundianët gjatë "Luftës njëqind vjeçare", por rifitoi titullin e tij kur Karli VII i Francës e çliroi qytetin nga sundimi anglez në...

  Parisi ndodhet në harkun verior të lumit Sena dhe përfshin dy ishuj, Ishullin Saint-Louis dhe atë më të madh Ishullin e Qytetit, të cilët formojnë pjesën më të vjetër të qytetit. Në përgjithësi, qyteti është relativisht i sheshtë, dhe pika më e ulët është 35 m mbi nivelin e detit. Parisi ka disa kodra, nga të cilat më e larta është 130m në Montmartre. Përjashtuar parqet periferike të Bois de Boulogne dhe Bois de Vincennes, Paris mbulon një sipërfaqe ovale prej 86,928 km2.

  Arkitektura

  Pjesa më e madhe e Parisit bashkëkohor është rezultat i remodeling të madh urban të mesit të shekullit të 19-të. Për shekuj me radhë, qyteti kishte qenë një labirinth rrugësh të ngushta dhe shtëpi gjysmë-druri, por, duke filluar me ardhjen e Haussman-it, lagjet tëra u rrafshuan për të hapur vendin për rrugët e gjera të shoqëruara me ndërtesa guri neo-klasike. Shumica e këtij Parisi të 'ri' është Parisi që ne shohim sot. Që nga ajo kohë Kodi i ndërtimit ka parë vetëm disa ndryshime, dhe planet...

  Monumentet dhe vendet tërheqëse

  Tre nga monumentet më të famshme pariziane janë katedralja Notre Dame e Parisit e shekullit të 12-të, Harku i Triumfit dhe Kulla Eiffel. Kulla Eifel ishte një konstruksion i "përkohshëm" nga Gustave Eiffel për Ekspozita Universale 1889, por kulla nuk u çmontua dhe tani është një simbol i përjetshëm i Parisit. Aksi historik është një linjë monumentesh dhe ndërtesash që shtrihen në një linjë pothuajse të drejtë nga qendra e qytetit drejt perëndimit. Linja e monumenteve fillon me Muzeun e Luvrit...

  Parqet dhe lulishtet

  Dy nga lulishtet më të vjetra dhe më të famshme të Parisit janë Lulishtja Tuileries, e krijuar në shekullin e 16-të për një pallat mbi brigjet e Senës pranë Luvrit dhe Lulishtja e Luksemburgut në Bregun e majtë, një tjetër ish lulishte private që i përkiste një kështjelle ndërtuar për Marie de Medici në vitin 1612. Jardin des Plantes, e krijuar nga mjeku i Louis XIII, Guy de La Brosse për kultivimin e bimëve medicinale, ishte lulishtja e parë publike në Paris. Disa nga kopshtet e tjera të mëd...

  Me një GDP për vitin 2010572,4 miliardë euro (759,9 miliardë US$), rajoni i Parisit ka një nga GDP-të më të larta në botë, pas Tokios, Nju Jorkut dhe Los Angeles, duke e bërë atë një motor të ekonomisë globale. Rajoni i Parisi është qendra kryesore e aktivitetit ekonomik të Francës. Aktiviteti në zonën urbane të Parisit, nuk ka një industri kryesore të specializuar (siç është Los Anxheles me industrinë argëtuese apo Londra dhe Nju Jorku me industritë financiare përveç aktiviteteve të tyre të tjera). Aktiviteti më i dendur ekonomik i rajonit të Parisit, zhvillohet në perëndim të qytetit, në një trekëndësh midis Operas Garnier, La Défense dhe Seine de Val. Ndërsa ekonomia e Parisit është e dominuar kryesisht nga shërbimet, ajo mbetet një fuqi e madhe e rëndësishme e prodhimit të Evropës, sidomos në sektorët industriale të tilla si automobilat, aeronautika, dhe ajo elektronike. Parisi është i pari në Evropë për sa i përket aftësive dhe shpenzimeve për qëllime kërkimore dhe është konsid...

  Kujdesi shëndetësor dhe shërbimi emergjent mjekësor në qytetin e Parisit dhe rrethinat e tij janë siguruar nga Asistenca Publike Hôpitaux de Paris (AP-HP), një sistem publik spitalor që punëson më shumë se 90.000 njerëz (duke përfshirë mjekët, personelin mbështetës dhe administratorët) në 44 spitale. Ai është sistemi më i madh spitalor në Evropë.

  Në fillim të shekullit të 9-të, perandori Karli i Madh i detyroi të gjitha kishat të jepnin mësime në lexim, shkrim dhe aritmetike tek besimtarët tyre, dhe katedralet të jepnin mësime për arsimim më të lartë në gjuhë, fizikë, muzikë, dhe teologji. Në atë kohë, Parisi ishte një qytet katedralesh nga më të mëdhenjtë në Francë dhe filloi të rrisë famën e tij si një qendër arsimore. Në fillim të shekullit të 13-të, Shkolla e Katedrales Notre-Dame kishte mësues shumë të famshëm dhe mësimet e diskutueshme e disa prej tyre çoi në krijimin e Universitetit Sainte Geneviève të ndarë në Bregun e majtë Bank që do të bëhej qendra e Lagjes Latine shkollore të Parisit e përfaqësuar më së miri nga Universiteti i Sorbonës. Dymbëdhjetë shekuj më vonë, edukimi në Paris dhe në rajonin e Parisit (Île-de-France rajon) punëson rreth 330.000 persona, prej të cilëve 170.000 janë mësues dhe profesorë që u japin mësim rreth 2.9 milion fëmijëve dhe studentëve në rreth 9.000 shkolla dhe institucione të arësimit...

  Klubet sportive më të njohura të Parisit janë klubi i futbollit Paris Saint-Germain FC, ekipi i basketbollit Paris-Levallois Basket, dhe klubi i regbisë Stade Français.Stadiumi 80.000 vendësh "Stade de France", i ndërtuar për Kupën e Botës 1998 të FIFA-s, ndodhet në Saint-Denis. Ai është përdorur për futboll, regbi dhe atletikë. Në Paris janë zhvilluar lojrat olimpike të vitit 1900 dhe 1924, finalet e Kampionateve Botërore të Futbollit në 1938 dhe 1998, si dhe Kampionati Botëror i Regbisë më 2007. Edhe pse pika e fillimit dhe rruga e të famshmit Tour de France ndryshon çdo vit, faza përfundimtare gjithmonë përfundon në Paris, dhe, që nga viti 1975, gara ka mbaron në Champs Élysées. Tenisi është një tjetër sport popullor në Paris dhe në të gjithë Francën. Turneu Francez, që bëhet çdo vit në fushën e kuqe të Qendrës Kombëtare Roland Garros të tenisit pranë Bois de Boulogne, është një nga katër ngjarjet katër turnetë më të mëdha të tenisit profesionist botëror. Finalja e Kupës së Kampi...

  • Flamuri i Parisit
  • Franca
 3. Paris - Wikipedia

  ch.wikipedia.org › wiki › Paris

  Paris, nasong-song gi, capitat Francia. Guåha 2,190,327 na tataogues na populasion i sengsong nu i senso 2016. Populasion. Arc de Triomphe Notre Dame Palais du ...

 4. Paris - Wikipedia

  tpi.wikipedia.org › wiki › Paris

  Paris (o Pari) em i kapitol na taun bikpela tumas bilong kantri Pranis long Yurop.. Tour Eiffel. Paris. Paris. Paris. Paris. Paris. cathédrale Notre Dame. Paris.fr paris.fr

 5. Paris — Wikipedia

  sg.wikipedia.org › wiki › Paris

  Paris yeke tohgbata nî ayeke tî Farânzi. Wuhngo tî âzo nî ayeke 2 206 488 (2015). Ködrö tî Paris yeke könöngö tî agbânzi ... Na ndö tî Wikipedia;

  • Anne Hidalgo
  • 2 206 488
  • Maire
  • 2 206 488
 6. Wikipedia

  www.wikipedia.org

  Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation.

 7. Paris Hilton - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Paris_Hilton

  Paris Whitney Hilton (born February 17, 1981) is an American media personality, socialite, businesswoman, model, singer, actress, and DJ. She is a great-granddaughter of Conrad Hilton, the founder of Hilton Hotels. Born in New York City, and raised there and in Beverly Hills, California, Hilton first attracted tabloid attention in the late ...

 8. Paris - Wikipedia

  sh.wikipedia.org › wiki › Paris
  • Rođenje I Djetinjstvo
  • Parisov Sud
  • Trojanski Rat
  • Paris I Enona

  Parisov otac, kralj Prijam, imao je sa ženom Hekabom sina Hektora. Kad se približavalo vrijeme da im se rodi drugo dijete, Hekaba je jedne noći u snu vidjela strašnu utvaru: pričinilo joj se da rađa baklju koja ognjem pustoši čitavu Troju i u pepeo je spaljuje. Prestrašena, ispripovjedi to svom mužu Prijamu. On pozove svog sina iz prvog braka, po imenu Ezaka, koji je bio gatar i poznavao je vještinu tumačenja snova. Ezak objasni da će njegova maćeha roditi sina koji će biti propast svome gradu. Stoga im preporuči da to dijete odlože u gori. Kraljica doista rodi sina i ljubav prema domovini nadvlada njezine majčinske osjećaje. Premda je Apolonovasvećenica Herofila nagovarala roditelje da ubiju svoje dijete, oni to nisu mogli učiniti. Ona dopusti svome mužu Prijamu da novorođenče preda slugi da ga ubije. Sluga Agelaj sažalio se i odnio ga u goru Idu nadajući se da će tamo skončati. No, dijete je dojila medvjedica i preživjelo je. Agelaj se vratio i odlučio ga odgojiti kao svoga sina t...

  Paris je iskušavao Agelajeve bikove u borbi. Jedan je stalno pobjeđivao te je Paris održavao natjecanja s bikovima ostalih pastirima i nudio svoje bikove kao nagradu. Njegov je bik uvijek pobijedio. Na posljetku je Paris ponudio zlatnu krunu onome tko pobijedi njegova prvaka. Ares se odazvao i pretvorio se u bika te lako pobijedio. Paris je dao krunu Aresu bez oklijevanja - bio je iskren u svojoj prosudbi, a to je utjecalo na olimpske bogove koji su tražili Parisa da presudi u svađi između Atene, Here i Afrodite. Zeus je održao slavlje u čast braka Peleja i Tetide. No, Erida, božica razdora, bila je bijesna jer nije bila pozvana. Ljuito je stigla na proslavu i bacila zlatnu jabuku na stol (otud izraz "jabuka razdora") na kojoj bješe natpis καλλίστῃ = najljepšoj (dativ jednine od grč.καλος = najljepša). Tri su božice htjele jabuku - Atena, Hera i Afrodita. Tražile su Zeusada prosudi koja je najljepša, a on je, želeći se ne miješati, pozvao Parisa. Prema tradiciji, Hera je u grčkoj tr...

  Početak i povod rata

  Afrodita je Parisu obećala Heleninu ruku, ruku najljepše žene na svijetu. No, Helena je bila udana za Menelaja, kralja Sparte. No, ovo nije spriječilo Parisa da je otme ukravši i Menelajeve konje. U drugoj i čestoj inačici mita, Helena se zaljubila u Parisa i svojevoljno otišla iz Sparte te napustila muža i njihovu devetogodišnju kćer Hermionu. Brojni izvori opisuju različite odnose između Helene i Parisa. Neki tvrde da su se jako voljeli (možda pod utjecajem Afrodite). Drugi pak tvrde da nij...

  Paris u ratu

  Paris je u Homerovoj Ilijadi portretiran uglavnom kao kukavica. U dvoboju između njega i Menelaja, spasila ga je Afrodita. Jedino ubojstvo koje je počinio bilo je Ahilejevo - ubio ga je otrovnom strijelom koju je vodio bog Apolon. Druga inačica mita govori da je Paris bio vrstan strijelac te da ga je sam pogodio zahvaljujući vještini i iskustvu. Isticanje Parisa kao strijelca služilo je da ga se i prikaže kao Azijca, a ne Grka, jer su Grci rijetko, za razliku od Azijaca, koristili lukove i st...

  Enona je bila Parisova prva ljubavnica koju je upoznao još na gori Idi. Bila je nimfakoja je imala dar liječenja. Kad je Paris bio smrtno ranjen, odnesen je na Idu gdje je molio Enonu da ga izliječi. Ona je bila ljuta jer ju je ostavio zbog Helene. Odbivši ga, Paris je vraćen u Trojugdje je i umro. Pokajavši se, Enona se sjurila niz planinu, ali bilo je prekasno. Potom se bacila u vatru, na lomaču gdje je umrla. Druga inačica mita govori da ju je njezin otac spriječio da mu pomogne, a treća da je iskoristila sina Korita da unese razdor između Parisa i Helene, a Paris je, ne prepoznavši svoga sina, ubio Korita.

 9. Paris - Wikipedia

  af.wikipedia.org › wiki › Paris
  • Kinderjare
  • Paris Se Beslissing
  • Trojaanse Oorlog

  Paris was die kind van koning Priamos en koningin Hekuba. Net voor sy geboorte het sy ma gedroom sy skenk die lewe aan ’n brandende fakkel. Die orakel Aisakos het dit vertolk as dat Paris die val van Troje sou bewerkstellig. Op die dag van Paris se geboorte het Aisakos verder voorspel dat enige kind van ’n Trojaanse koninklike wat op daardie dag gebore word, doodgemaak sou moes word om die koninkryk te red, omdat dit die kind is wat die profesie sou laat waar word. Koning Priam het egter sy lewe gespaar. Hekuba kon ook nie die kind doodmaak nie, ondanks die aansporing van die priesteres van Apollo. Koning Priamos het die kind toe vir sy hoofveewagter, Agelaos, gegee om die kind weg te vat en dood te maak. Agelaos kon dit nie oor sy hart kry nie en het die baba op die berg Ida gelos sodat hy self daar doodgaan. ’n Beerwyfie het egter die kind aan haar laat drink. Toe Agelaos ná agt dae terugkeer, was hy verbaas om te sien die kind lewe nog en hy het hom huis toe geneem in ’n rugsak (...

  Zeus het gehoor dat hy, nes sy pa, Kronos, deur een van sy seuns omvergewerp sou word. Volgens nog ’n profesie sou ’n seun van die seenimf Tetis, op wie Zeus verlief was, groter as sy pa word. Moontlik om dié rede het Zeus opdrag gegee dat Tetis met ’n ouerige sterflike koning, Peleus, trou. Al die gode is na Peleus en Tetis se troue genooi en hulle het baie presente gebring. Zeus het egter opdrag gegee dat Hermes die godin van onenigheid, Eris, by die deur wegwys. Sy was beledig en het ’n geskenk van die deur af gegooi: ’n goue appel met die boodskap "vir die mooiste een".Hera, Atena en Afrodite wou al drie die appel hê. ’n Rusie het tussen die godinne ontstaan. Eindelik het Zeus aan Hermes opdrag gegee om die drie godinne na Paris te neem. Nadat hulle in die fontein van Ida gebad het, het hulle nakend voor hom verskyn – óf om sy guns te probeer wen óf op versoek van Paris. Paris kon nie besluit wie die mooiste is nie, en die godinne het hom probeer omkoop. Atena het hom wysheid en...

  In Homeros se Ilias word Paris uitgebeeld as onbekwaam en lafhartig. Hoewel hy self sy tekortkominge as vegter erken, is dit sy broer Hektorwat hom verkleineer toe hy weghardloop van ’n tweegeveg met Menelaos wat die uitkoms van die oorlog moes bepaal. Vroeg in die verhaal veg Paris en Menelaos ’n tweegeveg om die oorlog sonder verdere bloedvergieting te probeer beëindig. Menelaos klop Paris maklik, maar Afrodite lok Paris weg voor die einde van die tweegeveg. Paris gaan terug na sy kamers, waar Helena by hom bly.Paris se tweede poging om te veg loop net so sleg af: In plaas daarvan om met die hand teen die Griekse held Diomedes te veg, wond Paris hom met ’n pyl in die voet. Later, nadat hy Hektor en ander Trojaanse helde doodgemaak het, sterf Achillestoe Paris hom met Apollo se hulp in die voet skiet. Eindelik is Paris self noodlottig geword. Ná sy dood het sy broer Deifobos met Helena getrou. Hy is eindelik deur koning Menelaos doodgemaak terwyl Troje heeltemal verwoes is.

 10. Paris - Wikipedia, e ensiklopedia liber

  pap.wikipedia.org › wiki › Paris

  Paris Paris; Pais Fransia Alkalde {{{alkalde}}} Fecha fundá: Area: 105,40 km² Poblashon: Paris ta e siudat konosí como e siudat di lus.Paris ta e kapital di Francia.

 11. People also search for