Yahoo Web Search

Search results

  1. hr.wikipedia.org › wiki › ParizPariz – Wikipedija

    Stanovnici Pariza na hrvatskome nazivaju se "Parižani", i na francuskome Parisiens ( [paʁizjɛ̃]). Parižani često se pogrdno nazivaju Parigots ( [paʁiɡo]), izraz prvi puta upotrijebljen 1900., [15] od stanovnika izvan Pariške regije, ali danas omiljen i među samim Parižanima. Zemljopis. Pariz snimljen iz satelita SPOT. Položaj i reljef.

  2. PARIZ, plan grada. Pariz (franc. Paris [paʀi']), glavni grad Francuske, njezino kulturno, intelektualno, političko i gospodarsko središte; 2 234 105 st. (2009), metropolitansko područje 10 413 386 st. (2009). Leži u središtu Pariškoga bazena na mjestu najlakšega prijelaza preko Seine (otoci St. Louis i Île de la Cité), na čvorištu ...

  3. hr.wikipedia.org › wiki › LouvreLouvre – Wikipedija

    Nalazi se u središtu Pariza, na obali rijeke Seine, u zdanju nekadašnje kraljevske palače. Središnje dvorište zgrade, u kojemu se danas nalazi staklena piramida, leži na osi avenije Champs Élysées i time tvori staru jezgru Pariza (Axe historique). Louvre je po broju posjetitelja 2017. godine bio drugi muzej u svijetu.

    • 7,4 milijuna (2016.)
    • Umjetnički muzej, spomenik kulture
  4. hr.wikipedia.org › wiki › ParisParis – Wikipedija

    Za glavni grad Francuske pogledajte Pariz. Ovo je glavno značenje pojma Paris. Za druga značenja pogledajte Paris (razdvojba). Paris ( grč. Πάρις, Páris) u grčkoj mitologiji jedan je od brojnih sinova trojanskog kralja Prijama. Njegova otmica Helene, žene spartskog kralja Menelaja, dovela je do Trojanskog rata .

  5. Disneyland (Pariz) 12. travnja 1992. Disneyland Park Paris najvažniji je dio Disneyland Resort Parisa u vlasništvu Euro Disney S.C.A., smješten nekoliko kilometara od Pariza točnije u Marne-la-Vallée. Park je otvoren kao Euro Dineyland s površinom od 19 km ² (1/3 države San Marino, kompletno je to radilo 14.500 ljudi iz 100 različitih ...

  6. Wikipedija na hrvatskomu jeziku imala je različitu reputaciju u različitim fazama svog razvoja. Od potpore i entuzijazma javnosti za osnivanjem, prvotnog rasta i popularizacije, Wikipedija na hrvatskom došla je do izrazito negativne recepcije u krugovima i stručne i šire javnosti, a vrhunac je bio 2013.

  1. People also search for