Yahoo Web Search

 1. Pop music – Wikipedie

  cs.wikipedia.org › wiki › Pop_music

  Hudební styl. V případě hudebního stylu pop music (zkráceně pop) se jedná o hudbu obvykle s výraznou zpívanou melodií doprovázenou moderním způsobem.Neobsahuje obvykle na rozdíl od rocku přílišné disonance ani nebývá na poslech příliš složitá, neboť hlavním cílem každé této písně je zpravidla stát se hitem a zalíbit se co největšímu počtu posluchačů.

 2. Post Office Protocol - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Post_Office_Protocol

  In computing, the Post Office Protocol (POP) is an application-layer Internet standard protocol used by e-mail clients to retrieve e-mail from a mail server. POP version 3 ( POP3 ) is the version in common use.

 3. Point of presence - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Point_of_presence

  A point of presence (PoP) is an artificial demarcation point or interface point between communicating entities. A common example is an ISP point of presence, the local access point that allows users to connect to the Internet with their Internet service provider (ISP).

 4. Wikipedie, otevřená encyklopedie

  cs.wikipedia.org › wiki › Hlavní_strana

  Operace Izotop je krycí název pro akci izraelské elitní armádní jednotky Sajeret Matkal, při níž byli 9. května 1972 na izraelském letišti Lod (dnešní Ben Gurionovo mezinárodní letiště) osvobozeni cestující z uneseného letu belgické společnosti Sabena číslo 571.

 5. Wikipedia

  www.wikipedia.org

  Wikipedia is a free online encyclopedia, created and edited by volunteers around the world and hosted by the Wikimedia Foundation.

 6. Pop-art – Wikipedie

  cs.wikipedia.org › wiki › Pop_art

  Pop-art (zkratka z angl. popular art populární masové umění) je umělecký směr, který se prvně objevil zhruba v polovině 50. let a dominoval pak zejména v 60. letech; byl ovlivněn populární hudbou a komerčním uměním.

 7. Toyota Celica - Wikipedia

  en.wikipedia.org › wiki › Toyota_Celica

  Displayed at the October 1970 Tokyo Motor Show together with the Toyota Carina and marketed from December of the same year, the Celica was a two-door hardtop coupé that emphasized styling and driving enjoyment based on a platform shared with the Carina sedan which is one size above the Toyota Corolla, and a shared size with the Toyota Corona.

 8. K-pop – Wikipedie

  cs.wikipedia.org › wiki › K-pop

  K-pop (/keɪ pɔp/, zkratka z „Korean pop“, korejsky 가요 kajo) je hudební žánr, který vznikl v Jižní Koreji. Absorboval do sebe elementy taneční hudby, popu, elektropopu, hip hopu a současného r'n'b.

 9. Pop!_OS by System76

  pop.system76.com

  Welcome to Pop!_OS Pop!_OS is an operating system for STEM and creative professionals who use their computer as a tool to discover and create. Unleash your potential on secure, reliable open source software. Based on your exceptional curiosity, we sense you have a lot of it.

 10. 11 Ways to Get Rid of Pop‐Ups - wikiHow

  www.wikihow.com › Get-Rid-of-Pop‐Ups

  Sep 03, 2020 · Chrome will now block the majority of web page pop-up ads. If this switch is grey, Chrome is already blocking pop-ups. You can block pop-ups from individual sites by clicking Add under the "Blocked" section of the menu and entering the URL of the site from which you wish to block the content.

  • 2.3M
 11. People also search for