Yahoo Web Search

Search results

 1. 1 day ago · ISBN 978-3-030-36617-9. It [Albanian] is the official language of Albania, the co-official language of Kosovo, and the co-official language of many western municipalities of the Republic of Macedonia. Albanian is also spoken widely in some areas in Greece, southern Montenegro, southern Serbia, and in some towns in southern Italy and Sicily.

 2. en.wikipedia.org › wiki › SenegalSenegal - Wikipedia

  1 day ago · Senegal, [f] officially the Republic of Senegal, [g] is the westernmost country in continental Africa, situated on the Atlantic Ocean coastline. Senegal is bordered by Mauritania to the north, Mali to the east, Guinea to the southeast and Guinea-Bissau to the southwest. Senegal nearly surrounds The Gambia, a country occupying a narrow sliver of ...

 3. en.wikipedia.org › wiki › TranslationTranslation - Wikipedia

  20 hours ago · Computer-assisted translation (CAT), also called "computer-aided translation," "machine-aided human translation" (MAHT) and "interactive translation," is a form of translation wherein a human translator creates a target text with the assistance of a computer program. The machine supports a human translator.

 4. 20 hours ago · Policia e Shtetit marrëveshje me Policia Bashkiake, Veliaj: Tirana e 1 milionë banorëve dhe mbi 10 milionë turistëve, shumë herë më e sigurt. Ndiq zhvillimet më të rëndësishme dhe lajmet e fundit Politikë. Shqiptarja.com Media më e besueshme.

 5. 4 days ago · Federata Shqiptare e Futbollit. Bashkimi i Arbitrave Shqiptarë të Futbollit (BASHF) në bashkëpunim me FSHF‑në organizuan sot në ambientet e “Shtëpisë së Futbollit” një kampionat mes kolegjiumeve, ku morën pjesë 120 arbitra nga Shqipëria, të ndarë në gjashtë ekipe.

  • wikipedia ne shqip1
  • wikipedia ne shqip2
  • wikipedia ne shqip3
  • wikipedia ne shqip4
 6. 1 day ago · Mbulon me lajme gjithë kategoritë: shqiperi, politike,aktualitet,kosove, sociale, ekonomi, sport, kronika, lajmi fundit, periferi, rajon, bota, analiza ...

 7. 4 days ago · KBF BASHKIMI, KAMPION I KOSOVËS. Bashkimi ka fituar edhe serinë e tretë finale të “Play-off”-it ndaj Prishtinës, kësaj radhe me rezultat 72:53 (15:8, 22:14, 14:20, 21:11), për të mbrojtur titullin e kampionit, derisa edicionin e suksesshëm e përfunduan me tre trofe, pasi më herët fituan Kupën dhe Superkupën.

 1. People also search for